szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Amerikai kutatóknak sikerült megoldaniuk, hogy már a műanyag gyártása során hozzáadjanak egy baktériumot. Az gondoskodik róla, hogy ha később a feleslegessé vált termék a földbe kerül, meginduljon a bomlási folyamat.

Újfajta műanyagot hoztak létre a Kaliforniai Egyetem kutatói. Felfedezésük forradalmasíthatja az ipart, és csökkentheti a műanyaghulladék mennyiségét. A Nature Communications című tudományos lapban megjelent publikáció szerint a technológia utat nyithat az iparban újrahasznosíthatatlan TPU, azaz a termoplasztikus poliuretán ártalmatlanításában.

A TPU egy szívós műanyag, amit általában a telefonok tokjaihoz, cipőkhöz és autók alkatrészeihez használnak. Tartóssága részben abból fakad, hogy ez a fajta műanyag annyira kemény, hogy jelenleg nem nagyon lehet újrahasznosítani. Ezen változtathat az amerikai kutatók kutatási eredménye – írja a BGR.

A kidolgozott megoldás lehetővé teszi, hogy a TPU önmagát emésztő műanyaggá váljon. A szakemberek egy műanyagevő baktérium, a Bacillus subtilis spóráit keverték hozzá az anyaghoz. Az így készült műanyag eszközöket éppen úgy lehet használni, mint az eddigieket, viszont ha eltörik a tárgy, akkor elindul a bomlási folyamat.

Ez baj: most derült ki, hogy mégsem bomlanak le a biológiailag lebomló műanyagok az óceánban

Nagyon nem mindegy hol, milyen körülmények között végzi a bioműanyag-szemét: az óceánban ugyanis a jelek szerint ugyanúgy nem bomlik le, mint a hagyományos műanyag.

A megoldás legnagyobb hátulütője, hogy a baktériumok nem tudják elviselni a műanyaggyártással járó magas hőmérsékletet. A kutatók ezért úgy módosították őket, hogy a 135 Celisus-fokos hőmérsékletnek is ellenálljanak. A tesztek során a spórák 95–100 százaléka élte túl a gyártási folyamatot.

A kísérletekben a bomlás akkor indult meg, amikor a törött műanyagot a földbe helyezték. Az ottani nedvesség és a tápanyagok hatására a baktériumok feléledtek, majd emészteni kezdték a TPU-t. A kutatók arra jutottak, hogy öt hónap leforgása alatt a teljes tömeg 1 százalékát kitevő baktériumok az anyag több mint 90 százalékát fogyasztották el.

A kutatók most arra kíváncsiak, a megoldásuk skálázható-e, és ha igen, akkor milyen módon változhat a gyártási költség.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!