Drónokkal venné blokád alá Kína Tajvant, már a tervet is kidolgozta hozzá

Kínai katonai mérnökök több szimulációban kísérletezték ki, milyen módon lehetne hatékonyan semlegesíteni egy olyan sziget védelmét, ami nagyban hasonlít Tajvanra.

  • HVG HVG
Drónokkal venné blokád alá Kína Tajvant, már a tervet is kidolgozta hozzá

Kína biztos benne, hogy blokád alá lehet vonni egy kisebb szigetet csak drónok segítségével. Ezzel kapcsolatban a Kínai Népi Felszabadító Hadsereg (PLA) elemzői még júniusban publikáltak egy tanulmányt, amelyben részletesen ismertették, hogyan lehet ezt megtenni – írja az Interesting Engineering. A lap megjegyzi: a bejelentést néhány héttel azután tették, hogy az Egyesült Államok a Hellscape nevű stratégiát, ami annyit tesz, drónokkal akarja megvédeni Tajvant.

Csen Hujcsie, a kínai hadsereg 92116-os egységének mérnöke a Command Control & Simulation című tudományos lapban közzétett publikációban egy Tajvanhoz hasonló domborzatú sziget elleni blokádról értekezett. A leírt forgatókönyv szerint a szigetet számos légvédelmi egységgel erősítették meg, miközben ellenséges hadihajók és tengeralattjárók járőröztek a környező vizeken. Ezek alapján nehéz nem felismerni Tajvant.

Csen szerint a fentiek miatt az emberi erő alkalmazása a felderítésre és a támadásokra komoly kihívást jelent, és nem lenne költséghatékony. Ehhez képest a pilóta nélküli drónokat alacsony költséggel lehet működtetni, az áldozatok száma pedig így minimalizálható. A szakember és csapata úgy látja: a dróncsoportok háborúba való integrálása várhatóan felgyorsítja a felderítési, azonosítási, döntéshozatali és támadási folyamatokat, ennek köszönhetően pedig növeli a hatékonyságot.

A szimuláció során a kínai hadsereg négyféle drónt használt. A szárazföldi bázisokról nagy és közepes méretű, jó állóképességgel rendelkező, felderítésre és támadásra is alkalmas egységek indultak el. Céljuk az volt, hogy valós időben derítsék fel a környezetet, és szükség esetén azonnal reagáljanak a fenyegetésekre.

Most már annyi a kínai drón a világban, Amerika aggódik, Tajvan egyszer csak nagyon rosszul járhat

Viszonylag olcsók, mégis elég jók – a kínai DJI drónjait nem véletlenül használják világszerte rengetegen. A magánemberek mindennapjai mellett ott vannak a háborús övezetekben is – ez pedig komoly aggodalmat kelt több országban is.

Ezután a kisméretű drónok a kínai haditengerészet hajóiról emelkedtek a magasba, hogy megfigyeljék az álcázott célpontokat, majd hatástalanítsák az ellenséges radarokat.

Számos szimulált csata után Csen és csapata úgy találta, hogy a több nagy teljesítményű drón bevetése nem mindig hozott jobb eredményeket. Amikor azonban a drónsereg összetétele és mérete elért egy bizonyos pontot, hatékonyan lehetett blokád alá venni a szigetet és a környező vizeket.

Mivel a szimuláció során egy Tajvanhoz nagyon hasonló szigeten gyakorolt Kína, így a katonai elemzők szerint ez egyértelmű válasz az Egyesült Államok Hellscape nevű tervére. Ebben Amerika drónokkal védené meg a szigetet. Ebben öngyilkos drónokkal zavarnák meg a kínai drónokat, ami alatt a védelmi erők összehangoltabb ellentámadást indíthatnak. A katonai stratégák szerint ezzel egy hónapot lehetne nyerni.

Az Egyesült Államok egyébként már eddig is aggódott a kínai drónfölény miatt, miután a DJI harctéren is bevethető fogyasztói drónjai letarolták a piacot, a cég pedig 90 százalékos szeletet vágott ki a tortából. Emiatt Amerikában betiltanák a cég drónjainak árusítását, amivel 6 milliárd dolláros piacot bukhat Kína.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.