szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A brit Oshen nevű startup-cég olcsóbb és fenntarthatóbb alternatívát kínál a tengert tanulmányozni kívánó szakemberek számára. Gyakorlatilag mindent figyel.

A műholdak által rögzített adatoktól a mélytengeri merülőhajók alkalmazásáig számos módja van annak, hogy a tudósok megfigyeljék az óceánokat, és rögzítsék a bennük zajló változásokat. Ez azonban hamarosan megváltozhat, vagy legalábbis sokat egyszerűsödhet, hála egy brit startup cégnek.

Az Oshen olyan miniatűr, önjáró vitorlást fejlesztett ki, amely segítségével a tudósok mindent megfigyelnek az óceánok hőmérsékletétől és hullámaitól egészen a biológiai sokféleségig – írja a The Next Web. Anahita Laverack és Ciaran Dowds, a londoni Imperial College két fiatal mérnöke és az Oshen társalapítója szerint a robot olyan lesz, mint a műholdak vízen járó változatai: a tengereken körbe-körbe hajózva rögzíti majd az adatokat.

Laverack szerint a céljuk az volt, hogy forradalmasítsák a tengerek kutatását azzal, hogy az eddiginél jóval elérhetőbb megoldást kínálnak erre. Jelenleg a legelterjedtebb mérési módszer, hogy a kutatók szenzorokat rögzítenek a bójákhoz. Ezeket az eszközöket manuálisan kell telepíteni, és hajlamosak sodródni, ami megnehezíti a pontos mérését. A szakember szerint az ilyen és ehhez hasonló módszerek drágák, ezért a vizsgálatok is rövid ideig tartanak, így pedig keveset tudunk a tengereinkről.

Hasonló megoldást egyébként már más cégek is kínálnak, ám Laverack szerint azok a hajók nagyobbak és sokkal nagyobb energiafogyasztásuk is van, mint az Oshen által kínált megoldásnak.

Megpecsételheti a Föld sorsát, ha tovább lassulnak az óceáni áramlatok

Amerikai kutatók szerint minél lassabb egy óceáni áramlat, annál több szén-dioxid szabadul fel a mélyből.

A hajót elérhető alkatrészekből állítják össze, hogy minél olcsóbbak lehessenek. Az egység 1 méter hosszú és 25 kilogrammot nyom, és gyakorlatilag bárhonnan bevethető – akár egy strandon vagy egy mólón is útjára lehet engedni, ami a hagyományos megoldáshoz képest jóval olcsóbbá teszi a telepítését.

Az egységek szél- és napenergiával működnek, valamint van egy fedélzeti akkumulátoruk, ami szükség esetén tartalék áramforrásként szolgálhat. A jelenlegi tesztek alapján a gép már képes 100 km-t önállóan megtenni, de a cél az lenne, hogy hónapokon, vagy akár éveken át is tegye a dolgát a vizeken. Az Oshen saját algoritmust fejlesztett ki, ami segíti a drónok navigációját.

Az Oshen jelenleg finomítja a hajó kinézetét, hogy később piacra tudjon vele lépni. A cég azt állítja, már az Egyesült Államokkal és az Egyesült Királysággal is tárgyalásban van.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!