szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Magyarországon először végezték el sikeresen azt a műtéti beavatkozást, ami segít orvosolni a szaruhártyaidegi elváltozásokat. A műtét négy órán át tartott, plasztikai sebészek és szemészek dolgoztak rajta.

Számos betegség – például cukorbetegség, tumor, arcidegbénulás vagy akár a vírusos fertőzés okozta megbetegedés – is okozhatnak olyan szaruhártyaidegi elváltozásokat, amely során a beteg szemfelszíne elveszti érzékelési képességét. Emiatt nem kezd el automatikusan könnyezni a szeme, vagy nem csukja be, ha belerepül egy bogár.

Amerikai orvosok a probléma orvoslására kitaláltak egy műtéti eljárást, amit most az országban elsőként a Semmelweis Egyetem plasztikai sebészei és szemészei alkalmaztak először. Az intézmény közlése szerint a speciális beavatkozás során a középkorú női beteg lábszárából vettek ki egy 15 centiméteres idegszálat úgy, hogy az a lábban se okozzon funkcióromlást, majd ezt ültették be a páciens egyik érzőidege, valamint a szaruhártyája közé.

„Ezt a technikát olyan kórképeknél használjuk, amikor a szemfelszín érzéketlensége miatt nem érzi a beteg, ha valamilyen sérülés keletkezik a szaruhártyán, vagyis nem megfelelő a szem védekezési mechanizmusa. Ennek következtében az is előfordulhat, hogy a beteg elveszíti a pislogási reflexét, a könny nem mossa át a szemét, ezért az folyamatos irritációnak van kitéve. Ez oda vezethet, hogy fekélyek alakulhatnak ki a szemen, amelyek végül vakságot is okozhatnak” – magyarázta a betegséget Klárik Zoltán, az egyetem plasztikai sebésze.

Semmelweis Egyetem

Klárik a lábszárból kivett ideget több rostra osztotta, majd mikroszkóp alatt varrta meg őket, a homloknál pedig egy bőr alatti alagútrendszeren keresztül vezette be azt a megfelelő helyre a sebészcsapat. Füst Ágnes, az egyetem szemészeti adjunktusa csapatával együtt a szemhéjon keresztül illesztette be a szemfelszínbe az ideget, majd a kötőhártya alatt elvezetve a szaruhártya körül öt pontban fixálták azt. „Az operáció legnehezebb része éppen annak megszervezése volt, hogy milyen sorrendben végezzük a műtét lépéseit, hogy a plasztikai sebész és a szemészeti team felváltva tudjon dolgozni” – idézte fel Füst Ágnes a négyórás beavatkozás nehézségeit.

Az érintett beteg központi idegrendszeri tumor által okozott idegkárosodás következtében küzdött rendszeresen kiújuló, nem gyógyuló szaruhártyafekéllyel. Három szemműtéten esett át korábban, hogy a fekélyek gyógyulását, a szaruhártya hámosodását elérjék és a további látásromlás megelőzzék. A műtét óta a fekély nem tért vissza, a beteg életminősége folyamatosan javul, ezzel pedig sikerült megakadályozni, hogy teljesen elveszítse a látását.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!