szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Drónok segítségével tárták fel Grúziában azt a 3000 éves erődöt, amely a nagyvárosok kialakulásának tanulmányozásában is sokat segíthet.

A régészeket is meglepte annak az ősi erődítménynek a mérete, amelyet Grúziában tártak fel brit, amerikai és grúz tudósok. Amikor először kezdték el feltárni a területet, nyár volt, és magas a növényzet, ám amikor ősszel visszatértek, az elszáradt növényzetnek köszönhetően kiderült, hogy a nagyjából 3000 éves erőd negyvenszer nagyobb a korábban gondoltnál. A felfedezésről az Antiquity tudományos lapban jelent meg publikáció.

Nathaniel Erb-Satullo, a vizsgálat egyik részt vevő kutatója szerint a drónoknak köszönhetően sikerült úgy feltérképezni a bronzkori erődöt, a Dmanisis Gorát, ahogyan az a földi vizsgálatokkal nem lett volna lehetséges. „A Dmanisis Gora nemcsak a dél-kaukázusi régióban számít jelentős leletnek, hanem azt is segít megérteni, miként alakultak ki a nagy települések” – hangsúlyozta a szakember.

Celtic La Tène on X (formerly Twitter): “Dmanisis Gora, a large fortress of the Late Bronze Age in the Caucasus Mountains revealed by drone mapping. Not Celtic, but an interesting discovery in this area. pic.twitter.com/lO9dMK5Piq / X”

Dmanisis Gora, a large fortress of the Late Bronze Age in the Caucasus Mountains revealed by drone mapping. Not Celtic, but an interesting discovery in this area. pic.twitter.com/lO9dMK5Piq

A Gizmodo beszámolója szerint a kaukázusi terület Grúzia, Oroszország, Azerbajdzsán és Örményország egyes részeit foglalja magában, ahol számos kultúra élt korábban, és a helyi lakosság ősi kereszteződése is itt ment végbe. A tanulmányban a kutatók arról írnak, hogy időszámításunk előtt 1500 és 500 között kezdtek kialakulni nagy erődtelepek a dél-kaukázusi régióban.

A csapat eredetileg 2018 nyarán kezdte el vizsgálni a területet, majd miután ősszel visszatértek, az erődítmény újabb nyomait találták meg. Ekkor jött az ötlet, hogy drónnal is fel kellene térképezni a területet, így végül 11 ezer légi felvételt készítettek a helyszínről.

A felmérés eredményei azt mutatták, hogy a helyszín több mint negyvenszer nagyobb, mint eredetileg gondolták, beleértve egy nagy külső települést is, amelyet egy 1 kilométer hosszú erődfal védett.

A csapat azt reméli, hogy az adatok segítségével olyan dolgokat is megvizsgálhat, mint a népsűrűség, az állatállomány mozgása vagy éppen a mezőgazdasági gyakorlatok.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!