szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Nem egy hétköznapokban használatos szolgáltatás segítségével küldték ki azokat a leveleket, melyeket több mint 200 magyar intézményhez juttattak el ismeretlenek.

Csütörtök reggel óta már 268 magyarországi oktatási intézménybe érkezett olyan fenyegető e-mailek miatt, melyekben az állt: az iskolában robbanószerkezetet helyeztek el.

A HVG információi szerint a levelet egy úgynevezett eldobható e-mail-címről küldték ki, a TempMail nevű szolgáltatást használva. Ez alapjaiban más, mint a normál levelezők – Gmail, Outlook stb. –, ugyanis nem arra való, hogy valaki magához rendeljen egy postafiókot, amit aztán az idők végezetéig használ.

Olyasmi ez, mint az eldobható mobilos feltöltőkártyák voltak még a kötelező adategyeztetés bevezetése előtt: nincsenek kötve senkihez, a használatuk teljes anonimitást biztosít; semmilyen adatot nem kell megadni a használatához.

268 oktatási intézménybe érkezett eddig fenyegető e-mail. A rendőrség sajtótájékoztatót tart a bombariadóról

Csütörtök délelőtt több mint 240 oktatási intézmény kapott bombariadóval fenyegető levelet országszerte.

A TempMail használatával egy olyan e-mail-cím generálható, mely egy bizonyos idő után megsemmisíti önmagát. A szolgáltatás leírásában azonban – természetesen – nem az áll, hogy bűncselekmények elkövetéséhez is ideális. A leírás szerint sok fórum, wifi-hálózat és weboldal megköveteli egy e-mail-cím megadását hozzáférés előtt; ezeknél a normál e-mail-fiók használata egyrészt nem biztonságos, másrészt fennáll a veszélye, hogy spam levelek garmadáját fogják majd kiküldeni rá. Miközben csak meg akart tekinteni egy tartalmat, és többé nem is jár majd arra.

A fentebb részletezett képességei miatt ideális eszköze az ilyen fenyegető e-mailek kiküldésének is. Más kérdés, hogy az ilyen postafiókkal az érdemi kommunikáció lehetetlen – pláne zártan. A fenyegetőző által használt, eldobható postafiók jelenleg is működik, és az arra beérkező levelek nyilvánosan hozzáférhetők.

Az már egy másik kérdés, hogy mennyire könnyű lekövetni, ki hozta létre az eldobható címet. Az általunk megkérdezett informatikai szakértő szerint a TempMail minden valószínűséggel regisztrálja a létrehozó IP-címét. Ez azt jelenti, hogy ha az elkövető csak „szórakozni” akart, és csak úgy, egy mezei mobilról/számítógépről hozta létre az eldobható postafiókot, akkor a hatóságok jó eséllyel kopogtatni fognak nála.

Ám ha valamilyen VPN vagy Tor böngésző használatával vitte véghez a dolgot, akkor már nem ilyen egyszerű a dolog. A postafiókba egyébként először a Yandex orosz keresőóriástól futott be egy e-mail arról, hogy sikeres volt a fiókok összekötése.

Az ügyben együtt nyomoz a Készenléti Rendőrség, a Nemzetvédelmi Szolgálat, az Alkotmányvédelmi Hivatal, a Terrorelhárítási Központ (TEK) és az Országos Rendőr-főkapitányság bűnügyi főosztálya – de már a cseh, szlovák és bolgár hatóságokkal is felvették a kapcsolatot.

A postafiókba érkező válaszok bárki által elolvashatók, az alábbi cikkben kigyűjtöttük a legérdekesebbeket.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!