szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Svájci kutatók szerint hónapokkal fiatalabb lehet a biológiai órája annak, aki rendszeresen visz be a szervezetébe valamilyen omega-3 zsírsavat, de a legjobb, ha D-vitaminnal és testmozgással kombinálja mindezt.

Régóta vizsgálják már a kutatók, milyen hatással lehetnek az omega-3 zsírsavak az ember egészségére. Ezzel kapcsolatban számos érdekes eredmény született: csökkenthetik az agressziót, segíthetnek megelőzni a látásvesztést és az Alzheimer-kórt, és még a hímivarsejteknek is jót tehetnek. Nemrég a Zürichi Egyetem kutatói is megvizsgálták az omega-3 zsírsavak hatásait, és fontos megállapításra jutottak: lassíthatja az öregedés folyamatát.

A korábbi vizsgálatok eredményei azt sugallták, hogy a halakban és más élelmiszerekben, például diófélékben és magvakban található telítetlen zsírsav befolyásolhatja az öregedési folyamatot. Az azonban nem világos, hogy az emberek ehhez kapcsolódóan tapasztalhatnak-e valamilyen előnyt az omega-3 fogyasztásából – írja a The Guardian.

A kutatók az epigenetikus órának nevezett biológiai eszközt használták annak felmérésére, hogy miként befolyásolta az öregedés mértékét az omega-3. Az epigenetikus óra a DNS-ben bekövetkező kémiai változásokat veszi figyelembe az öregedés során, amelyek alapján a szakemberek ki tudják számolni egy adott személy biológiai életkorát.

A klinikai vizsgálatban csaknem 800, 70 év feletti ember vett részt Svájcban. Az önkénteseket nyolc csoportra osztották, akik

  • egy gramm alga alapú omega-3-at, vagy
  • 2000 nemzetközi egység D-vitamint vittek be, vagy
  • hetente háromszor 30 percet tornáztak, vagy
  • ezek kombinációját szedték/végezték.

A rákot kutatták, a hajhullás okára jöttek rá amerikai tudósok

Az amerikai Iowai Egyetem kutatói szerint a halolaj fogyasztása olyan láncreakciót indíthat be a szervezetben, ami végül hajvesztéshez vezethet.

A Nature Aging című tudományos folyóiratban megjelent publikáció szerint az omega-3 lassította az öregedést, a legjobb hatást pedig akkor váltotta ki, ha D-vitaminnal és testmozgással kombinálták.

Az egészséges idős emberek, akik három éven át szedtek napi egy gramm esszenciális zsírsavat, három hónappal fiatalabbak voltak a biológiai markerek mérése alapján, mint a kontrollcsoport. A D-vitamin és a rendszeres testmozgás ezt a hatást majdnem négy hónapra növelte.

Ugyanezen vizsgálat alapján az is kiderült, hogy az idősek 10 százalékkal kevesebbszer estek el, valamint 13 százalékkal csökkent a fertőzések száma.

A vizsgálat egyértelműen mutatja, hogy érdemes már fiatalon is odafigyelni az egészséges életmódra, annak hosszú távú hatása ugyanis hónapokban, vagy akár években is mérhető lehet.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!