szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Az Oxfordi Egyetemen tárolt, a Vezúv által elpusztított tekercset sikerült úgy megvizsgálni a gépi látás segítségével, hogy a felnyitása nélkül legyen róla leolvasható a szöveg.

Régóta kutatják már a tudósok Pompejit, amit majdnem 2000 évvel ezelőtt, 79-ben pusztított el a Vezúv kitörése. Ennek ellenére rengeteg értékes lelet vár még arra, hogy alaposan megvizsgálják – az egyik ilyen egyike azon több száz tekercsnek, amelyet egy római kastély könyvtárában találtak Herculaneumban. Ezt szintén elpusztította a Vezúv.

Az épületről úgy gondolják, Julius Caesar apósé lehetett. Az ásatások során rengeteg tekercs került elő, de azok annyira elszenesedtek, hogy a fekete tinta olvashatatlan volt rajta, a papiruszok pedig elporladtak, amikor megpróbálták őket kinyitni.

A megtalált tekercsek egyike a PHerc. 172 kódjelű, amit az Oxfordi Egyetem kutatókönyvtárában tárolnak. A dokumentumot egy szoftverrel, virtuálisan nyitották fel, amely többoszlopnyi szöveget tárt a szakemberek elé, ezt pedig nemrég kezdték el olvasni a tudósok. Az egyik szó, amit el sikerült olvasni, ógörögül íródott: διατροπή, ami undort jelent, és kétszer is megjelenik néhány szövegoszlopon belül.

Ráengedik a mesterséges intelligenciát a rejtélyes papirusztekercsekre

Elszenesedett gyökereknek gondolták őket, sokat széttapostak vagy eltüzeltek, míg véletlenül írásjelek bukkantak elő, és kiderült, hogy valójában értékes papirusztekercsekre bukkantak egy villa romjai között Pompeji közelében, Herculaneumban. Most mesterséges intelligenciával (MI) próbálják kisilabizálni a szövegeket.

Még 2024-ben Nat Friedman, a Vesuvius Challenge alapítója bejelentette, hogy egy három diákból álló csapat, a német Youssef Nader, az amerikai Luke Farritor és a svájci Julian Schilliger nyerte el az általa szervezett kiírás 700 000 dolláros (kb. 257 millió forintos) fődíját, miután több mint 2000 herculaneumi tekercset sikerült elolvasniuk.

A diákok egy olyan szoftvert fejlesztettek ki, ami a 3D-s röntgenfelvételek alapján egy virtuális képet hozott létre a tekercsről. Ezután a mesterséges intelligencia segítségével megkeresték a tintát a papirusz szálain, így sikerült leolvasni az ősi szöveg egy részét – írja a The Guardian.

A PHerc. 172-t Philodemus epikuroszi filozófus írta, amiben az élvezetek forrásáról – a zenétől az ételig – elmélkedett, és arról, hogy a kellemes élmények az étkezés bőségéből vagy szűkösségéből származnak-e, vagy esetleg az étkezés kisebb vagy főbb összetevőiből.

A szakemberek megállapítása szerint a tinta sűrűbb lehetett, mint amivel a többi tekercset írták, a szöveg ugyanis jobban látszódik.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!