szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A nyár közepétől az energiahatékonyság, valamint a tartósság és javíthatóság mértéke is felkerül az újonnan a boltok polcaira kerülő okostelefonokra és táblagépekre. A megoldással minden vásárló jól fog járni.

Aki okostelefon vagy táblagép vásárlása előtt áll, és még nem tudott dönteni, hogy melyik készüléket vegye meg, annak érdemes lehet még egy kicsit várnia a döntéssel. Az Európai Unió piacán 2025. június 20-án élesedik majd az az előírás, ami kötelezi a forgalmazókat, hogy újfajta matricával lássák el az említett készülékeket – emlékeztet a GMSArena.

Ez a matrica minden olyan fontos információt tartalmaz majd, ami segíthet a felhasználóknak abban, hogy tudatos döntést hozzanak a vásárlás során – és saját választásuknak megfelelően a legjobb ár-érték arányú készüléket tudják megvenni.

A szóban forgó jelzés nagyban hasonlít arra, amivel már most is találkozhatnak a vásárlók az energiahatékonysággal kapcsolatban. Lényegében annak kibővítéséről van szó: a címkéről nemcsak azt lehet majd leolvasni, hogy milyen energiabesorolást kapott az adott termék, hanem az egyéb lényeges információkat is. Ezek az alábbiak:

  • Az akkumulátor élettartama ciklusonként, órákban és percekben teljes akkumulátortöltésenként.
  • Leeséssel kapcsolatos besorolás (vagyis, hogy ismételt leejtés esetén mennyire törik a készülék).
  • Az akkumulátor tartóssága töltési ciklusban kifejezve.
  • Javíthatósági besorolás.
  • Por- és cseppállósság besorolása.
Európai Unió

Fontos, hogy a fenti címkét csak azoknak a készülékeknek kell majd megkapniuk, amelyek 2025. június 20-a után kerültek forgalomba, vagyis a jelenleg a boltok polcain található eszközök esetében felesleges ilyesmit keresni.

A gyártók készülékeinek emellett többek között olyan kritériumoknak is meg kell felelniük, mint:

  • az akkumulátor legalább 800 töltési ciklus után is megtartja a kapacitása legalább 80 százalékát,
  • a javításhoz szükséges kritikus fontosságú alkatrészek 5-10 munkanapon belül rendelkezésre állnak,
  • az alkatrészeknek még 7 éven át akkor is elérhetőnek kell lenniük, miután a vállalat kivonta a forgalomból a készüléket,
  • az operációs rendszer frissítését a készülék árusítása után még legalább 5 évig biztosítani kell, valamint
  • a szervizeknek hozzáférést kell biztosítani az ezt segítő szoftverekhez és frissítésekhez.

A gyártóknak garantálniuk kell, hogy az általuk megadott információk – amelyek felkerülnek a címkére – helyesek, az Európai Bizottság pedig ellenőrizheti a főbb paraméterek valódiságát.

Az uniós szabályozás célja, hogy 2030-ig további 46 millió csökkentse a szén-dioxid kibocsátás mértékét, a felhasználóknak pedig pénzt spóroljon vele. Emellett csökkenhet az e-hulladék mennyisége is.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!