Aki lát, az el sem tudja képzelni azt a világot, amelyben az írott szövegek, üzenetek „láthatatlanok”. Azonban a gyengén vagy egyáltalán nem látók számára ez a napi valóság. Számukra készült egy szemüveg, ami első hallásra meglepő lehet, tekintettel a szemüveg rendeltetésére és a látásromlás problémájára. Ez az eszköz azonban nem hagyományos okuláré, ugyanis nem a látást segíti, lencsék sincsenek benne, viszont felolvassa a „látómezejébe” került szövegeket. És ami a legszebb: nem holmi több ezer dolláros okosszemüvegről van szó, ugyanis az összköltsége kevesebb, mint 70 dollár (ami nagyjából 25 ezer forintnak felel meg).
A különleges szemüveg ötlete egy tizenéves kaliforniai diák, Akhil Nagori agyából pattant ki. A hardver rögzíti a szöveget, majd felolvassa azt, vagy ahogy a Hackaday fogalmaz: valós idejű szöveg-hang konvertálást végez, fejhez kötött formátumban. Az összeállítás egyszerű: egy akkumulátorral működő Raspberry Pi Zero 2W minikomputer egy kamerával.

A kamera egy szemüvegkeretre van felszerelve, hogy lássa, amit a viselője „néz”. Elég egy gombnyomás, hogy a kamera rögzítse a képet, majd továbbítja egy API-nak (alkalmazásprogramozási felületnek), optikai karakterfelismerés céljából. A szöveg ezután egy beszédszintetizátorba kerül, ami hangosan felolvassa azt a szemüveg viselőjének. Ez a folyamat mindössze néhány másodpercet vesz igénybe, és azonnali hozzáférést biztosít az írott információkhoz.
A projekt nagyszerűsége, hogy az átírás internetkapcsolat vagy külső szolgáltatások bevonása nélkül történik. Mindenki számára elérhető, ugyanis nyílt forráskódú. Emellett rávilágít az elmúlt évtizedek technológiai fejlődésére is. Nem is olyan régen az optikai karakterfelismerés és a beszédszintézis még drága infrastruktúrát és szakértői csapatot igényelt. Ma pedig egy tinédzser – kis túlzással – a kisujjából kiráz egy ilyen megoldást.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.