szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nettó 255 ezer forintot szeretnének kapni, holott 160 ezer forint a realitás.

Több meglepő eredményt hozott a Deloitte tanácsadócég „Első lépések a munkaerőpiacon” című felmérése. A 2500 hallgató és frissdiplomás véleményét tükröző közép-európai régiós felmérés magyar válaszadói tavaly még a munkabér nagyságát tartották a legfontosabb választási tényezőnek (22 százalékkal), idén viszont már az érdekes és előremutató feladatokat jelölték meg legfőbb prioritásként (17,2 százalékkal). Ez a tényező a Deloitte legutóbbi felmérésén mindössze a negyedik helyen tűnt fel. A fizetés nagysága most a második helyre szorult, csak 16,8 százalékot kapott az eredmények szerint.

„A magyar válaszadók szerint a hazai munkáltatók részéről elvárt öt legfontosabb képesség a logikus, analitikus gondolkodás, az új kompetenciák gyors elsajátítása, az önálló munkavégzés és döntéshozás, a csapatmunka, illetve a problémamegoldás” – emelte ki Gion Gábor, a Deloitte Zrt. elnök-vezérigazgatója. A megkérdezettek túlnyomó részének magas az önbizalma, kezdő bérigénye pedig a valóságtól elrugaszkodott: míg 2013-ban a válaszadók frissdiplomásként első munkahelyükön nettó 170 ezer forintos fizetésre számítottak, idén már átlagosan nettó 255 ezer forintos kezdőfizetést adtak meg, holott a KSH statisztikái szerint ez mindössze 160 ezer forint, míg egy értelmiségi dolgozó jelenleg átlagosan csak nettó 210 ezer forintot visz haza.

MTI / Vajda János

Már a 2013-as felmérésből is kiderült, hogy a hallgatók úgy érzik, az egyetemeknek szerte a régióban jobban fel kellene készíteniük őket a munkapiaci kihívásokra és a munkakeresésre. A megkérdezettek ugyan nem kritizálták a felsőoktatási képzéseket – hiszen úgy gondolják, tanulmányaik során fontos tudásanyaggal gazdagodnak –, mégis úgy érzik, hogy egyre kevésbé felkészültek. 2015-ben a régióban csupán a válaszadók 16 százaléka vélte úgy, hogy a felsőoktatási intézmény jól felkészíti a munka világára, Magyarországon ez az adat a régiós átlaggal egyenlő.

A válaszadók 80 százaléka szerint legfeljebb három hónap elég ahhoz, hogy állást találjon, ami kicsit kevesebb a négy hónapos, valódi átlagnál. Kétharmaduk szerint egy vonzó és kielégítő munka megszerzéséhez elegendő csupán az elhivatottság, a tapasztalat és a szükséges kvalitások birtoklása, a magyar munkaerőpiacra frissen kilépők mégis a leginkább pesszimisták régiós összehasonlításban.

A megkérdezettek nagy része egy ígéretes munkáért hajlandó lenne elköltözni: többségük (76,6 százalékuk) inkább külföldre menne, kicsit kevesebben az országon belül költöznének (67,1 százalék). Csak a válaszadók 15 százaléka mondta, hogy egyértelműen külföldre menne dolgozni, míg igen magas, 78,8 százalékos hányad inkább csak tanulmányait tervezi külföldön.

A válaszadók többsége multinacionális céghez szerződne, elsősorban az open space munkahely, a home office lehetősége és a rugalmas munkaórák miatt. Különösen érdekes, hogy csak nagyon kevesen (4,2 százalék) mennének startup vállalkozáshoz dolgozni, ahogy saját üzletet is csak elenyészően kevesen (8,2 százalék) indítanának.

Kiderült, milyen mellékhatásai vannak a mostanában mindenkit lefogyasztó csodainjekciónak

Kiderült, milyen mellékhatásai vannak a mostanában mindenkit lefogyasztó csodainjekciónak

Sosem látott gondban a Debrecenben építkező CATL akkugyártó

Sosem látott gondban a Debrecenben építkező CATL akkugyártó

Allah nevében fenyegetőző levél miatt szünetelt a tanítás több száz magyar iskolában

Allah nevében fenyegetőző levél miatt szünetelt a tanítás több száz magyar iskolában

Ellophattak a Dunából egy méregdrága mérőműszert, fizetnek, ha valaki megtalálja

Ellophattak a Dunából egy méregdrága mérőműszert, fizetnek, ha valaki megtalálja