Sztriptízre és nyaralásra költötték az adakozók pénzét
Csődöt jelentett a forradalmi bukósisakot gyártó cég miután kiderült: a közösségi finanszírozáson összekalapozott majd két és félmillió dollárt, plusz további befektetői milliókat az alapítók hawaii nyaralásra, sztiptízbárra és egyéb magánköltségeik fedezésére költötték.
Marcus és Mitch Weller olyan okos bukósisakot álmodott meg, amely nemcsak navigál és a bejövő hívásokat kezeli, de a kiterjesztett valóság technológiájával lehetővé tette volna, hogy a motorosnak gyakorlatilag hátul is legyen szeme. Az alábbi Indiegogós videóban jól bemutatják a termék előnyeit, illetve a motoros és technológiai szakértők áradoznak róla, hogy a Skullyra keresztelt sisak maga a jövő.
A cég a nagy várakozásokkal szemben azonban csődöt jelentett, miután az alapítókkal elszaladt a ló: a közösségi finanszírozásból befolyt és egyéb befektetéseket személyes kiadásaikra kezdték fordítani, amelyek között nemcsak a lakbér, de több hawaii kiruccanás, sportkocsik és egy kétezer dolláros sztripklubszámla is szerepelt – írja a Mashable.
A problémák akkor jelentkeztek, amikor – az egyébként minden idők egyik legsikeresebb – közösségi finanszírozási kampányában ígért határidőt nem tartották be, és a fejenként 1400 dollárt adakozó megrendelők követelőzni kezdtek. Ráadásul a testvérpár nemcsak az indigogó-s pénzből gazdálkodott, hanem további 12 és fél millió kockázati tőkét is bevontak. A zabos befektetők a botrány kirobbanásakor ki is rakták az alapítókat a cégből, és az új CEO azt ígérte, hogy július végéig leszállítják a 400 megrendelt sisakot.
Csalók és pénznyelők ássák a közösségi pénzgyűjtés sírját
Hatalmas összegeket képesek összedobni a közösségi finanszírozási oldalakon egy-egy projektre, azonban azoknak az eseteknek a száma is nő, ahol a projektgazdák lelépnek a gyanútlan adakozók pénzével, vagy éppen csak elszámolták magukat, és nem tudják teljesíteni vállalásukat. Kérdés, hogy az esetenként ablakon kidobott dollármilliók mennyire szegik kedvét a támogatóknak, és futtatják zátonyra a bizalomra épülő rendszert.
Nem így lett, a cég csődöt jelentett, a közösségi finanszírozáson adakozók bukták a pénzüket, az alapítókat pedig beperelték a cég forrásaival való visszaélésért.
Újabb gyanús szenzációval zsebeltek be elképesztő összeget
Eddig közel 240 millió forint gyűlt össze az Indiegogón egy olyan eszközre, amely az alkotók ígérete szerint kiszűri az oxigént a vízből, így például a búvároknak szükségtelenné téve a súlyos palackok cipelését. Kutatók azonban szkeptikusak, és több ellentmondásra is rámutattak.