Tetszett a cikk?

Rogge májusban úgy döntött, egyetlen percre sem ünneprontja el halott zsidókkal a Danny Boyle rendezte, nyilván látványos nyitórendezvényt.

Egy percük sincs. A szó szoros értelmében. Ráadásul negyven éve. A Nemzetközi Olimpiai Bizottság azóta nem bír egy percet szánni arra, hogy megemlékezzenek a müncheni olimpián palesztin terroristák által meggyilkolt 11 izraeli sportolóról.

Sem a kerek évforduló, sem egy online petíció százezer aláírása, sem Barack Obama és Mitt Romney kiállása nem hatott. De még az sem, hogy a legjobb fej polgármester ever, Boris Johnson, a vendéglátó London első embere is kiakadt a NOB májusi döntésén, és megígérte, hogy valamilyen formában csak megszervezik a várva várt egyperces néma csendet. De milyen formában?

A NOB nemrég újra megerősítette, hogy a hivatalos nyitóceremónián nem lehet szó semmi ilyesmiről, hiszen az a) "politikai" tett lenne, b) a nyitóceremónia atmoszférája "nem alkalmas" (not fit) arra, hogy megemlékezzenek egy ilyen "tragikus esetről" (tragic incident).

Ezek Jacques Rogge NOB-elnök szavai, de az izraeli sportolók családtagjai hosszú évekig ugyanezt hallgathatták elődjétől, Juan Samaranch-tól.

Rogge tehát májusban úgy döntött, egyetlen percre sem ünneprontja el halott zsidókkal a Danny Boyle rendezte, nyilván látványos nyitórendezvényt, meg hogy "incident"-ként (eset, incidens, véletlen esemény) definiálja azt, hogy 1972. szeptember 5-én a palesztin Fekete Szeptember terrorszervezet nyolc tagja lemészárolta az izraeli olimpiai csapat 11 tagját. A NOB ehelyett majd szeptemberben elmegy Münchenbe, és ott tart egy nyilván igen méltó ceremóniát.

A NOB elnöke egy alávaló, álszent bürokrata. Számos példa van arra, hogy az általa "apolitikusnak" minősített olimpiai nyitórendezvényen igenis megemlékeztek olyanokról, akikről/amikről meg akartak emlékezni. 1996-ban a boszniai háború áldozatairól, 2002-ben szeptember 11-éről, a 2010-es téli játékok megnyitóján pedig a közvetlenül előtte tragikus balesetet szenvedett grúz szánkósról, Nodar Kumaritasviliről. A grúzok a megnyitón egyperces néma csönddel emlékeztek meg társukról.

A média részéről eddig egy bátor személyiség vállalta, hogy az izraeli csapat bejövetelekor egy percre csöndben marad: az NBC tudósítója, Bob Costas, aki "zavarba ejtőnek" nevezte a NOB májusi döntését.

Az igazán döbbenetes hírt egyébként az egyik meggyilkolt izraeli sportoló özvegye, Ankie Spitzer hozta nyilvánosságra: neki Rogge állítólag elismerte, hogy "a keze meg volt kötve", mivel egy 46 államból álló arab/muszlim tömb blokkolta az egyperces csöndet. Spitzer válasza: "nem az ön keze volt megkötve, hanem a férjemé".

Így azért eléggé új megvilágításba kerül az, mennyire "apolitikus" is a megnyitó atmoszférája. És mennyire korrupt a NOB.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!