Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Navracsics Tibor rájött arra, hogy az internettel vissza is lehet élni. Nahát.

Nemcsak Navracsics Tibor, de szemmel láthatóan egész pártja lezsákosodik és lakitelekesedik, lásd Navracsics főnökének legutóbbi gondolatkísérletét arról, hogy '87-ben ők, Csurka és Szabad György ugyanannak a fának az ágai lettek volna, ha jól értjük Navracsics főnökét, de erre nem vennénk mérget, arra meg pláne nem, hogy "a Turul a magyarok ősképe, melybe mindenki beleszületik", mert nehezen vizualizáljuk.

Na már most, ami magát Navracsicsot illeti, szokatlan mélységei tárultak fel annak az interjúnak, amit ő (emlékeztetőül, és ennek a következőkben fontos szerepe lesz: ő Magyarország közigazgatási és igazságügyi minisztere) a Kossuth Rádió Vasárnapi Újság című műsorának nyilatkozott. Ha ugyanis azt halljuk tőle (éppen tőle), hogy "aláássa a szólásszabadságba vetett hitet, a kölcsönös bizalmat és felszámolja a békés konfliktuskezelés lehetőségét a Mohamed prófétát gyalázó iszlámellenes film", lévén szegény provokált muszlimoknak egyszerűen nem marad más, "az erőszakhoz fordulnak, mert az marad az egyetlen lehetőség" - akkor először arra gondolunk, hogy nem, ilyen mélység már nincs, fizikai okokból lehetetlen, de legalábbis nem ortodox.

"Akár üzleti, akár politikai érdekből, akár csak polgárpukkasztásból, vagy valamilyen heccből tesznek ilyet, valójában a rövid távú érdekeikkel az egyik legfontosabb hosszú távú érdeket semmisítik meg, a társadalom létalapját jelentő kölcsönös bizalmat" - jelentette ki Magyarország közigazgatási és igazságügyi minisztere, és akkor most próbáljuk megragadni kijelentéseinek értelmét:

- aki kitalálta a Mohamed-filmet, felelős azért, hogy mostantól kevesebben hiszenk a szólásszabadságban;
- a film készítői felelnek azért, hogy megszűnik valakik között az eddigi kölcsönös bizalom, a nyilatkozattevő feltehetően a keresztény és a muszlim világra gondol;
- a muszlim randalírozók nem tehetnek semmit, ha az érzelmek elragadják őket, nekünk viszont ehhez az indulathoz kéne igazítani a jogrendünket;
- a Mohamed-film elkészítése az, amelyik felszámolja a békés konfliktuskezelés lehetőségét, nem pedig az a (relatíve kisszámú) iszlamista csűrhe, amelyik nem tűri a kritikát, és a szabad szólás helyett a szabad gyújtogatás és gyilkosság jogában hisz.

Magyarország közigazgatási és igazságügyi minisztere mellett valószínűleg egy szélessávú internetkapcsolat gyorsaságával robogott el az a tény, hogy a szeptember 11-ére készülő bengázi "spontán" tüntetők már hetekkel korábban megszervezték a követségellenes akciót, beszerezték a fegyvereiket, stb., a YouTube-on július óta fenn lévő film nem baszott egy öltést sem, vagy jó, legfeljebb egy öltést. Navracsics mellett az az információ is elszáguldhatott, hogy amerikai és francia vezetők is elítélték a Mohamed-filmet meg a Charlie Hebdo karikatúráit - de egyöntetűen kiálltak a szólás szabadsága mellett.

Magyarország közigazgatási és igazságügyi minisztere ezzel szemben mindezzel oda akart konkludálni, hogy az internet elterjedése "hihetetlen mértékben kitágította a szólásszabadság határait", és ez "eddig soha nem tapasztalt mértékben a visszaélésre is okot ad". Ott vannak például azok, akik szerinte a netes szólás korlátozhatatlansága mellett érvelnek, és példának hozza fel "a gyermekekkel kapcsolatos, és a szexuális irányú tartalmakat". Ide már nem is kell Bíró Zoltán, megy ez nélküle is.

Nahát, ha az ember, khm, nem éppen valós érvekkel akarja korlátozni a szabad szólást, ilyen gyorsan el tud jutni a Mohamed-filmtől a gyerekpornóig. Csak Magyarország igazságügyi miniszterének kell lenni hozzá.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!