szerző:
Csehszlovák Kém
Tetszett a cikk?

Szlovákia és Csehország után Szlovéniában is pihentetnék egy kicsit a jobboldalt. Felkészül: Magyarország.

Nincs még egy éve, hogy a polgári underground diadalittasan jelentette, nemcsak Magyarországon, de már Szlovéniában is bukott a Gyurcsány-jelenség. Nem véletlen került rá a stigma Pahor szlovén exminiszterelnökre: akkor meglehetősen élesen bírálta Orbán Viktor politikáját és a kiszivárgott felvételek szerint elhatárolódásra szólította fel az európai miniszterelnököket magyar kollégájától. A diadal hír másik fele egy polgári szlovén kormányról szólt, amely állítólag nehéz örökséget kapott „lotyaszájú” elődjétől.

Magyarországhoz hasonlóan Szlovéniában is hasonló volt a jobboldali miniszterelnök kommunikációs taktikája, a karaktergyilkossághoz csupán a vezetékneveket kellett kicserélni. Jansa nyáron „görög szcenárióról” suttogott, szeptemberben nyilvánosan „krachról” beszélt és elődjére mutogatott. A jobboldali sajtónak nem kenyere a tények tisztelete, így aztán ha a mandineres szerző egy kicsit is jártas lett volna a szlovén belpolitikában, tudhatta volna, Jansa, Orbánhoz hasonlóan, hazudik: a Pahor kormány munkáját, a szerkezeti reformok végrehajtását a jobboldali ellenzék egy népszavazással tette lehetetlenné  – vajon honnan ismerős a történet?

Ahogy a jobbos szlovén érvelést is hallhattuk már valahol: az ország gazdasága több sebből vérzik, de a szlovén gazdaság tönkremenetelében fő felelősséget a hitelminősítő intézmények játszottak. A helyi Gyurcsányon kívül, természetesen. Szlovénia azért tartott népszavazást a nyugdíjreformról, azért adta ezt az érzékeny kérdést az emberek kezébe, mert ilyen stratégiai kérdésekről Svájc is népszavazást tart. Világos, gazdasági ésszerűségek helyett nacionalizmus a válasz, ezeket az embereket valahol egy helyen képezhetik ki.

Aztán mindenki elment vitorlázni az Adriára és a Balatonra, de a várva várt polgári diadalmenet nem jött el. A szlovének pillanatok alatta kiábrándultak a jobbközép kormány tehetetlen politikájából, ami megint ismerős lehet: a választók elsősorban a Jansa-kormány átgondolatlan, ötletszerű gazdaságpolitikáját bírálják és azt, hogy képtelen komplett reformokat megvalósítani. Az általános elégedetlenséget ügyesen használta ki Pahor, aki egy hónapos kampányában mindennap a hétköznapi emberek között dolgozott, egyszer, mint eladó, aztán autószerelő, vagy éppen kórházi alkalmazott. A bizarr, de látványos kampány bejött a szlovéneknek és a volt szocdem miniszterelnök bravúrosan rácáfolt az előzetes várakozásokra. Megfigyelők szerint a december 2-i forduló pusztán már csak formalitásnak számít.

Átestünk a ló túlsó oldalára. Gyurcsány már politikai visszavonulását fontolgatja, a balavány.blog szerint esélye sincs Kunczének és Gyurcsánynak jobboldali szavazatokra. Nem értek egyet az állítással, vigyázó szemeink vessük déli szomszédunkra: az öt hónappal korábban „legyurcsányozott” szocdem Pahor a jelek szerint diadalmasan tér vissza a hatalomba, a szlovén elnöki választások első fordulójában, nagy meglepetésre, majdnem 42%-ot kapott, megelőzve a középbal és liberális szavazók szimpátiáját is élvező és sokáig a választások nagy esélyesének számító Türk köztársasági elnököt, aki 37%-ot szerzett. Milan Zver, jobbközép jelölt, a jelenlegi kormányfő jobbkeze, mindössze 21%-kal végzett a harmadik helyen.

Szlovákia és Csehország után, Szlovéniában is pihentetnék egy kicsit a jobboldalt. Felkészül: Magyarország, ahol nem nagyon örülnek a szlovén Gyurcsány visszatérésének.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!