szerző:
Miklósi László
Tetszett a cikk?

Hol bornírtság van…

Képek irányítják tekintetünket, nemegyszer jelképek rabjai vagyunk. Október 23-a után két nappal láttam ezt a képet a legnagyobb közösségi oldalon.

Döbbenetes, hogy a zászló készítője nem tudja azt, amit egy tájékozottabb óvodás is lerajzol: 1956 jelképe a lyukas zászló. Itt a Rákosi-címer kivágása miatt keletkezett lyuk helyén a történelmi Magyarország látható.

Megrohannak az értelmezési kísérletek. A forradalom nagyságára utal a Nagy-Magyarország? (Persze az ország kis mérete ennek ellentmond.) Vagy a trianoni fájdalom járta volna át ’56-ot? Esetleg az anyaméhre utal, egy későbbi, kibontható lehetőségre?  Vagyis a „mindent vissza” gondolatát dédelgették volna a forradalmárok? Nem kétséges, mindezek abszurd gondolattársítások.

Netán egyszerűen a szégyenletes műveletlenség ült itt szomorú diadalt? Számos példát tudunk sorolni arra, hogy az „utca embere” nemegyszer a legalapvetőbb történelmi eseményeket, személyeket, jelképeket sem ismeri. Különösen kínos ez persze, ha épp Trianonról vagy ’56-ról van szó.

A legdrámaiabb, hogy a képhez tartozó szöveg szerint ez egy iskolai ünnepség dekorációja. Nem tűnt fel a szokatlan ábrázolás? Hogyhogy nem zavartak meg senkit a tények? Miként maradt észrevétlen ez a bornírtság?

Egyetlen reményem maradt: szeretném hinni, hogy tréfa áldozatai lettünk, s egy átalakított kép járja be a netet. Eddig ilyen információ nem érkezett.

 

(A szerző a Történelemtanárok Egyletének elnöke)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!