szerző:
Máté-Tóth András
Tetszett a cikk?

Ferenc pápa legújabb enciklikája a Glóbusz védelmében íródott, és szerves gondolati egységet képvisel előző apostoli buzdításával

Nem azért járok templomba vasárnaponként, hogy gazdasági és környezetvédelmi kérdésekkel bosszantsanak olyan papok, akik egyikhez sem értenek. Jeb Bush republikánus politikus ebbéli nyilatkozatával alighanem sokan egyetértenek, akik számára az egyház - nem csak a katolikus - a lelkek és az intimitás világában illetékes, a többit hagyja a szakemberekre. A pápával szembeni lojális kritikusok is megemlítik, hogy az egyház nem járt soha jól, amikor tudományos kérdésekben túlságosan határozottan nyilatkozott. Ferenc pápa legújabb enciklikája a Glóbusz védelmében íródott, és szerves gondolati egységet képvisel előző apostoli buzdításával, amely a nyerészkedő gazdasággal szemben fogalmazott meg alapvető erkölcsi kritikát. A Latin-Amerikából származó pápával szemben a legminimálisabb elvárás, hogy a kapitalizmus és a szocializmus egyenesén az egyház állásfoglalásait kissé balra tolja. A pápa azonban szolgálatának első pillanatától kezdve nyilvánvalóvá tette, hogy ennél tovább megy, és a világpolitika aktív játékosa akar lenni. Katolikus - vagyis egyetemes - felelősségéből fakadóan szószólója akar lenni a jelen gazdasági, politikai és környezeti folyamatok kárvallottjainak. Nem a gazdasági fejlődést és nem a felelős nyersanyag-gazdálkodást ítéli el, hanem a nyerészkedést, az ember és a természet kizsákmányolását. Leginkább pedig azt a politikát, amely a legmagasabb fórumokon szólamokat harsog, miközben a radikális kihívásokra vonakodik radikális válaszokat adni.

Mindeközben a hétköznapi embertől kezdve, a kis és nagy vállalkozásokon át egészen a multinacionális konszernekig a közös Glóbusszal szembeni felelőtlen magatartás az uralkodó. A pápa ökológiai megtérésre szólít fel, amely kivezet az egyszer használhatóság kultúrájából és abból a kifordult értékrendből, hogy ami nem szolgálja az egyéni érdekek azonnali kielégítését, az értéktelen. Olyan átfogó ökológiára van szükség, amely egyszerre veszi figyelembe a gazdasági, szociális és környezeti kihívásokat. Vissza kell terelni eredeti keresztény szellemiségébe az emberközpontú gondolkodást, amely mára oda jutott, hogy az ember embernek farkasa, aki világából szemétdombot csinált. A pápának ugyan nem feladata kidolgozni globális környezetvédelmi programot, de feladata az emberi jóérzésre és felelősségre apellálni. Arra a szívbe írt törvényre, amely minden jó szándékú embernek ugyanazt mondja - vallási meggyőződéstől függetlenül. Talán a hívőknek sem árt, ha a szószékekről ilyesmit is hallanak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!