szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hogy várja el a pedagógusoktól a Nemzeti Pedagógus Kar a pedagógus kódex betartását, ha az állam és egyes képviselői sem érzik kötelezőnek mindig magukra nézve? Összegyűjtöttünk pár necces esetet.

Közzétette a Nemzeti Pedagógus Kar (NPK) a pedagógus etikai kódex végső tervezetét, lehet véleményezni.

A végső verziót októberben fogadja el a NPK, innentől pedig minden állami és önkormányzati fenntartású iskolában a pedagógusnak annak szellemében kell élni és dolgozni. A tervezet egy-egy passzusa máris kiverte a biztosítékot, főleg az a rész, mely szerint a tanár „külső megjelenésével is kifejezi hivatása rangját", azaz nem öltözhet úgy, ahogy akar.

Az egyik sarkalatos alapelv elég egyértelműen fogalmaz ("Megjelenésünk és magaviseletünk – továbbá valamennyi megnyilvánulásunk – méltóságteljes és példamutató"), ezért felidéztük, hogy a kormány közoktatással foglalkozó tisztviiselői, vagy a Fidesz politikusai szavaikban, tetteikben megfelelnek-e a kódex alapelveinek. Találtunk pár necces eset a múltból.

Az öltözködésről

A kódex szerint "munkahelyünkön olyan módon viselkedünk, beszélünk és öltözködünk, hogy az erősítse munkahelyünk és a köznevelés intézményrendszerének megbecsültségét."

Balog Zoltán miniszter a munkahelyén így szurkolt:

MTI / Kovács Tamás

A morális kiállásról

- "Sem személyes, sem politikai rokon- vagy ellenszenveink, sem személyes érdekeink nem tántorítanak el minket a jogszabályi és morális követelményeknek megfelelő munkavégzéstől."

Balog Zoltán a bevándorlásellenes nemzeti konzultáció során így fogalmazott: a társadalmi befogadás csak azokra vonatkozik, akik "velünk élnek", "ötszáz év óta". A miniszter itt a mélyszegénységben élő romákra és a hátrányos helyzetűekre gondolt. Balog csakis ezeket a csoportokat kell a magyaroknak befogadniuk, a bevándorlókkal, háború elől menekülőkkel szemben nincsenek ilyen morális kötelezettségeink.

A politikáról

- "Társadalmi szervezetekben, politikai mozgalmakban kifejtett tevékenységünket mindig egyértelműen elkülönítjük munkahelyi tevékenységünktől."

A mórahalmi óvodások versmondással köszöntötték a kormányablakot: "Hálával tartozunk szüleink nevében / mert szívesen segítenek családunk ügyében" - skandálták az óvodások a mórahalmi kormányhivatal megnyitóján a helyi tévé felvételén. A kisgyerekek a megnyitón dalban, versben és párbeszédes jelenetekben is dicsőítették a kormányablak előnyeit.

Az emberiességről

- "Döntéseinket mindezeken felül a józan ész és az emberiesség határozza meg."

Orbán Viktor Nemzeti Közszolgálati Egyetemen tartott évnyitója alatt sorban dőltek ki a tűző napon állni kényszerülő diákok.

A méltóságról

- "Az emberi méltóság feltétlen tiszteletben tartása megkérdőjelezhetetlen számunkra."

Kósa Lajos 2014-ben így fogalmazott a debreceni Tóth Árpád Gimnázium tanévnyitóján: az iskola vezetése két éve nem mer neki ellent mondani, mert azt nem szokás. Azt is hozzátette, hogy amit ezután az oktatásban mondanak, "az parancs". "Aki a rendszerben nem jól teljesít, ahelyett mást kell keresni."

A részrehajlásról

- "Munkahelyünket nem használjuk fel jogtalan előnyszerzésre, és tartózkodunk minden olyan tevékenységtől vagy állásfoglalástól, amely kétséget ébreszthetne részrehajlástól mentes és etikus munkavégzésünk iránt."

A kormány a tankönyvpiacon előbb adminisztratív úton ellehetetlenítette a nem állami tankönyvek rendelését, majd EU-s támogatással előnyösebb helyzetbe hozta magát a tankönyvpiacon. Idén is folytatódik az állami tankönyvkiadó kiadványainak előnyhöz juttatása. És akkor az elmúlt öt év közbeszereztetési gyakorlatáról, a trafikmutyiról, több száz milliárdnyi közpénz lenyúlásáról nem is tettünk említést.  

A képmutatásról nem nyilatkozik a véleményezendő dokumentum.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!