Tetszett a cikk?

Egyik napról a másikra eltűnt a kábeltévéről kedvenc csatornám, a kitünő művészfilemeket sugárzó Európa Európa. Az igazán elkeserítő azonban nem is az eltűnése, hanem az, hogy egy évvel az uniós csatlakozás után a népek, nyelvek, országok sokszínűsége és párbeszéde, vagyis maga Európa, illetve annak szelleme hiányzik a magyar kábeltévé-társaságok kínálatából.

Szenvedélyes tévénéző vagyok, és személy szerint már egy éve a Matávkábel társaság túsza: a világ számtalan közszolgálati és kereskedelmi tévécsatornája közül én azokat és csak azokat nézhetem, amelyeket a Matávkábel az adott pillanatban kínál. Ha egy másik kerületben laknék, akkor a Corvintel, ha egy harmadikban, a UPC műsorkínálatának foglya volnék.

Nem kelt elég közfigyelmet, pedig tény, és ezért világraszóló botrány: a kábeltelevíziós társaságok a piacot egymás között szabályosan felosztották, aminek következtében a szabad verseny előnyei - melyeket az internet- vagy mobilszolgáltatások területén már lassan kezdünk megszokni: az árak esése és a szolgáltatások bővülése- nem érvényesülnek.

 A hollandiai központú UPC csomagjában, a Matávkábellel szemben,  legalább a több nyelven sugárzó Euronews című európai közszolgálati adó a szintén többnyelvű német DW, a művészeteket népszerűsítő Arte/Mezzo, a BBC news , de görög, kínai, orosz és spanyol adók is szerepelnek. Magyarország egy éve az Európai Unió tagja. Hol vannak a kábeltelevíziók kínálatából a 25 uniós tagország csatornái? Hol van Európa? Hol az interaktivitás? Hol a televíziózás szabadsága? Mikor szólhat bele az európai néző, hogy mit nézhessen?

 Jó lesz pedig, ha a kábeltévé menedzserei a jövőre, jövőjükre is gondolnak.  A digitális televíziózás küszöbön álló bevezetése egyszerű szobaantennával is nyolc csatornát hoz majd otthonunkba, az egyre nagyobb és egyre olcsóbbodó internetes sávszélesség következtében pedig rövid időn belül egyenrangú minőségben nézhetünk majd tévét az inetreneten át. Előbb-utóbb nem is tévét nézünk, hanem kedvenc tévé oldalaink válogatásait böngészhetjük majd, és úgy navigálunk, nem is csatornáról csatornára, de filmről filmre, műsorról műsorra, személyről személyre. A Duna Televízió már lépett: a cég április 20-án bejelentette, hogy Autonómia, illetve Unió címen önálló tévécsatornákat indít – eleve és csak szélessávú interneten.

Gerlóczy Ferenc

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Nagy Gergely (hvg.hu) Kult

Power Trip: ki fizeti a villanyszámlát?

Egy kapitalista áramszolgáltató harca a legegyszerűbb célért: az ügyfelek fizessék ki a villanyszámlát. A Verzió emberjogi filmfesztiválon még Nagyfeszültség volt a címe, a most zárult Titanic-on már Amerikai áram címmel ment a Power Trip, az utóbbi idők legkülönösebb dokumentumfilmje a posztszovjet viszonyokról.