szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Transparency International (TI) 2007-es korrupció-érzékelési indexe (CPI) szerint Magyarország Európa közepesen korrupt országai közé tartozik, a közép-európai régió országainak többségénél kevésbé korrupt. A TI Magyarország a párt- és kampányfinanszírozás, a közbeszerzési szabályok rendezetlenségének veszélyeire figyemeztet.

Magyarország, 4,9 és 5,5 határértékek között mozgó érzékelési pontszámával, a 2007-es lista 39. helyén szerepelt, 14 intézmény , köztük a Világbank, a World Economic Forum, a Bertelmann Foundation, az Economist Intelligence Unit szakértőinek továbbá üzletemberek megítélése szerint (Az IT nullától tízig terjedő skálán osztályozza az országokat. Az alacsony pontszám jelentős, a magas csekély mértékű korrupcióra utal.) Észtországot és Szlovéniát a rangsorban Magyarország elé helyezték. A négy visegrádi állam közül továbbra is Lengyelországban észlelik a helyzetet a legrosszabbnak, Magyarországon pedig a legjobbnak. A nyugat-európai országok majdnem mindegyikében tisztább a közélet, mint Magyarországon.

A Transparency International Magyarország  civil szervezet hazánkról készített helyzetelemzése  megállapítja: a párt- és kampányfinanszírozás, valamint a közbeszerzések terén azonosított szabályozási és gyakorlati problémák a korrupció melegágyát jelentik Magyarországon. A párt- és kampányfinanszírozás körüli helyzet rendezése része volt minden jelenlegi parlamenti párt kampányprogramjának; a vonatkozó törvényjavaslat is elkészült, mindezek ellenére nem történt konkrét előrelépés az ügyben.

A Transparency International Magyarország szerint nem lenne kívánatos, hogy a következő választási kampány a jelenlegi törvényi keretek között folytatódjék. A párt- és kampányfinanszírozási szabályok rendezetlensége nemcsak a követhetetlen adóforintok milliói által okozott gazdasági károk és a tisztességes verseny csorbítása miatt aggályos. A megegyezésre való képtelenség kétségbe vonja a politikai elit korrupció elleni harc iránti elkötelezettségét, a kampányprogramok hitelességét, és így aláássa az állampolgároknak a demokratikus intézményrendszerbe vetett bizalmát. Amennyiben ebben az évben nem születik megegyezés a parlamenti pártok között, félő, hogy a következő választási kampányok is elszámoltathatatlanok lesznek

Továbbra is komoly hiányosságokat mutat a közbeszerzési döntések, a megkötött szerződések, és a végrehajtás nyilvánosságának biztosítása. A közbeszerzési szabályoknak garantálniuk kellene, hogy a közpénzek felhasználása az utolsó lépésig nyomon követhető legyen, függetlenül a beruházás típusától – hangsúlyozza az IT Magyarország jelentése.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!