szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Angela Merkel kevésbé titkolt célja, hogy 2006-ban Németország első női kancellárja legyen.

A Düsseldorfban hétfőn kezdődött kétnapos CDU-kongresszuson a Német Kereszténydemokrata Unió (CDU), a legnagyobb német ellenzéki párt vezetőjére a küldöttek 88,41 százaléka adta voksát, míg két évvel ezelőtt 93,7 százaléka. Megfigyelők a 90 százalék feletti eredményt tartották volna jelzésnek arra, hogy Merkel továbbra is biztosan ül az elnöki székben.

Angela Merkel 2000. óta vezeti a kereszténydemokrata uniót, de néhányan kivetnivalót találnak abban, hogy egy Kelet-Németországból származó és protestáns vallású nő áll a nyugati és déli katolikus vidékeken erős párt élén.

A déli Baden-Württemberg tartomány kereszténydemokratái a közelmúltban döntöttek úgy, hogy nem áll majd nő sem a helyi CDU, sem a tartomány élén. A helyi szervezetben lebonyolított szavazás kiderítette, hogy a tagság nem a hajadon Annette Schavan kulturális minisztert, Merkel egyik helyettesét és bizalmasát jelöli majd a tavasszal távozó Erwin Teufel utódaként, hanem Günther Oettingert, a CDU baden-württembergi frakciójának elnökét.

Angela Merkel kevésbé titkolt célja, hogy 2006-ban Németország első női kancellárja legyen. A 2002-es választás előtt is voltak ilyen ambíciói, de akkor még kénytelen volt átengedni a kihívó szerepét Edmund Stoiber bajor miniszterelnöknek, a Keresztényszociális Unió (CSU) elnökének.

Több német lap is úgy tudja, hogy nem 2006 elején, hanem már 2005-ben eldöntik, hogy a CDU és CSU részéről ki legyen Gerhard Schröder kancellár kihívója.

A CDU 18. kongresszusának napirendjén előkelő helyen szerepel a külföldiek beilleszkedésének és a hazafiságnak a kérdése. Merkel ismét elutasította, hogy Törökországot teljes jogú tagként felvegyék az Európai Unióba. Mint mondta, a teljes jogú török tagság túlterhelné az Európai Uniót. 
 

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Karrier

Pénzügyi kultúra Németországban

A németek 45 százaléka pénzügyi analfabéta – derül ki egy frissen közzétett banki tanulmányból. A németek pénzügyi kultúráját felmérő vizsgálat szerint a lakosságnak mindössze a 29 százaléka képes saját pénzügyeit megfelelő szinten menedzselni.

Világ

Németország és Franciaország lassítja a gazdasági növekedést

Az euróövezet gazdasági növekedése 2004 júliustól szeptemberig mindössze 0,3 százalékos volt - közölte az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat. A gyenge adatért két ország felelős: Németország és Franciaország. A másik tíz euró-országban gyorsult vagy stagnált a növekedés.