szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Petíciójuk visszavonására szólították fel pénteken Izraelben azt a 34 tartalékos tisztet, aki előző nap a Gázai övezet zsidó településeinek felszámolását ellenző felhívást tett közzé.

Amennyiben a tisztek, akik felhívásukat csütörtökön a Jediót Ahronót című napilapban tették közzé, erre nem hajlandók, megfosztják őket tartalékos rangjuktól és elbocsáthatják őket a hadseregtől - figyelmeztetett Mosé Jaalon tábornok, az izraeli hadsereg vezérkari főnöke.

Jaalon közleményében leszögezte: a hadsereg igen súlyosnak tekinti, hogy tartalékos tisztek rangjukat és beosztásukat használják fel politikai nézeteik hangoztatására.

Petíciójukban az aláírók törvénytelennek nevezték Ariel Saron kormányfő kivonulási tervét, s arra szólították fel a katonákat, hogy ne engedelmeskedjenek az evakuációval kapcsolatos parancsnoknak, mivel az ellentétes az ország törvényeivel és a hadsereg erkölcsi kódexével.

A ciszjordániai és Gázai övezetbeli rabbik tanácsa, az ultrakonzervatív nacionalista rabbik testülete, csütörtökön este megismételte a katonákhoz szóló felhívását az evakuációs parancsnok megtagadására.

Avi Pazner izraeli kormányszóvivő a France-Inter francia közszolgálati rádiónak pénteken adott interjújában úgy vélekedett, hogy a Gázai övezetből való izraeli kivonulás "rendkívül nehéz lesz", de ha sikerülni fog, Izrael újabb lépéseket tehet a békefolyamat irányában. A szóvivő úgy vélekedett, hogy a sikeres kivonulás után párbeszédet lehet kezdeni az új Palesztin Hatósággal, amely bebizonyíthatja jó szándékát a kivonulásban való együttműködéssel. Egyelőre azonban "csak szavak hangzottak el és nem lehet egy politikát a szavak alapján megítélni" - tette hozzá.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

2004: az év krónikája

Arafat halála és az izraeli-palesztin viszály

Egy párizsi kórházban, napokig tartó haláltusa után, november 11-én elhunyt a 75 éves Jasszer Arafat, a Palesztin Hatóság elnöke, akit a Kairóban tartott búcsúztató ceremónia után a ciszjordániai Rámalláhban temettek el. A palesztin vezetőt hirtelen rosszra fordult egészségi állapota miatt szállították a francia fővárosba rámalláhi főhadiszállásáról, ahol lényegében izraeli házi őrizetben töltötte életének utolsó éveit. Arafatot 1969-ben választották a Palesztinai Felszabadítási Szervezet (PFSZ) élére, amely először Jordániából, majd Libanonból folytatott gerillaháborút Izrael ellen, miközben világszerte több terrorista merénylet ért különböző zsidó érdekeltségeket. A palesztin vezető az 1993-ban megkötött oslói megállapodásért - az akkori izraeli vezetőkkel közösen - Nobel-békedíjat kapott, de 2000-ben nemet mondott Ehud Barak izraeli kormányfő ajánlatára az amerikai Camp Davidben folyó béketárgyalásokon, és ugyanabban az évben kitört a második palesztin lázadás, az intifáda.

MTI Világ

Izrael kivonul több ciszjordániai városból

Izrael megkezdte csapatainak kivonását több ciszjordániai városból, hogy elkerülje a beavatkozást a vasárnapra kitűzött palesztin elnökválasztásba - jelentette ki csütörtök este Szilvan Salom külügyminiszter.