szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az új palesztin vezetés iránti gesztus jeleként Izrael hétfőn megkezdte 159 palesztin szabadon bocsátását, akik közül többen büntetésük utolsó hónapjait töltötték.

A dél-izraeli Negev-sivatagban lévő Keciót börtönből buszok indultak a ciszjordániai határhoz - közölték szemtanúk. Izrael azt tervezi, hogy 113, biztonság elleni bűncselekmények miatt elítéltet enged szabadon, valamint 46, tiltott határátlépés miatt őrizetbe vett személyt.

Ariel Saron izraeli kormányfő azt követően tett ígéretet Hoszni Mubarak egyiptomi elnöknek a palesztin foglyok kiengedésére, hogy decemberben kiszabadult Azzam Azzam, akit 1997-ben Egyiptomban kémkedésért ítéltek el. Azzam Azzamot 1997 júniusában 15 év szabadságvesztésre ítélték Egyiptomban a zsidó állam javára végzett kémkedésért, Izrael azonban cáfolta, hogy a férfi kém volna.

Mahmúd Abbász a január 9-i palesztin elnökválasztás fő esélyese hétezer, Izraelben őrzött palesztin szabadulását ígérte kampányában, hogy a palesztin milicistákat fegyvereik letételére buzdítsa.

Abbász most kijelentette, hogy üdvözli minden palesztin szabadulását, de igazából komolyabba amnesztiára lenne szükség.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Izraeli-palesztin-egyiptomi megállapodás

A közel-keleti válság átfogó rendezését segítő akciótervben állapodott meg Izrael, a Palesztin Hatóság és Egyiptom. Tárgyalások kezdődhetnek minden érintett, valamint az Egyesült Államok és Oroszország részvételével.

MTI Világ

Arafat után bizakodóbbak az izraeliek

Az izraeliek óriási többsége Jasszer Arafat palesztin elnök november 11-én bekövetkezett halála óta derűlátóbban tekint a palesztinokkal kialakult válság békés rendezésének esélyeire.

Világ

Abbász lett a PFSZ, Kaddumi a Fatah új vezetője

A Palesztínai Felszabadítási Szervezet (PFSZ) elnökévé Mahmúd Abbász volt palesztin kormányfőt választották csütörtökön, míg a szervezet politikai osztályának vezetőjét, Faruk Kaddumit a Fatah főnökévé választották, aki kijelentette: Izraellel tárgyalásra és fegyveres harcra ugyanúgy hajlandó.

2004: az év krónikája

Arafat halála és az izraeli-palesztin viszály

Egy párizsi kórházban, napokig tartó haláltusa után, november 11-én elhunyt a 75 éves Jasszer Arafat, a Palesztin Hatóság elnöke, akit a Kairóban tartott búcsúztató ceremónia után a ciszjordániai Rámalláhban temettek el. A palesztin vezetőt hirtelen rosszra fordult egészségi állapota miatt szállították a francia fővárosba rámalláhi főhadiszállásáról, ahol lényegében izraeli házi őrizetben töltötte életének utolsó éveit. Arafatot 1969-ben választották a Palesztinai Felszabadítási Szervezet (PFSZ) élére, amely először Jordániából, majd Libanonból folytatott gerillaháborút Izrael ellen, miközben világszerte több terrorista merénylet ért különböző zsidó érdekeltségeket. A palesztin vezető az 1993-ban megkötött oslói megállapodásért - az akkori izraeli vezetőkkel közösen - Nobel-békedíjat kapott, de 2000-ben nemet mondott Ehud Barak izraeli kormányfő ajánlatára az amerikai Camp Davidben folyó béketárgyalásokon, és ugyanabban az évben kitört a második palesztin lázadás, az intifáda.