Tetszett a cikk?

Oroszország vezető politikusai attól tartanak, az amerikai Demokrata Párt megerősödése az egyébként is hűvössé vált amerikai-orosz kapcsolatok további megromlását okozza majd. Az első amerikai nyilatkozatok alátámasztani látszanak az orosz félelmeket.

Demokrata öröm
© AP
„Miután a Demokrata Párt többséget szerzett az amerikai alsóházban és valószínűnek tűnik a szenátusi többség megszerzése is, lelassulhat Oroszország közeledése a Kereskedelmi Világszervezethez (WTO). Nem kizárt ugyanis, hogy az oroszországi polgári szabadságjogok helyzete miatt aggódó demokraták fékezni fogják a két ország közötti viszony javítását” – nyilatkozta újságíróknak Konsztantyin Koszacsov, az orosz alsóház, a Duma külügyi bizottságának vezetője.

© AP
A Vlagyimir Putyin orosz államfőt támogató párt, az Egységes Oroszország egyik befolyásos vezetője nem az egyetlen, aki attól tart, hogy az emberi jogok ügyében általában a republikánusoknál „finnyásabbnak” tartott demokraták a kétoldalú kapcsolatokban és a világszervezetekben is igyekeznek majd napirenden tartani az állítólagos jogsértéseket – a csecsenföldi háború ügyét, az oroszországi civilszervezetek tevékenységét akadályozó törvény meghozatalát, illetve a médiaszabadság korlátozását. Borisz Grizlov, az orosz parlament elnöke szerint a demokraták várhatóan a republikánusoknál is hajlamosabbak lesznek arra, hogy Oroszország esetében kettős mércét használjanak, és folyamatosan tűz alatt tartsák Moszkvát. Orosz elemzők – például a Kommerszant című napilap washingtoni tudósítója, Dmitrij Szidorov – szerint a legnagyobb gondot az jelenti, hogy a Moszkva-ellenes amerikai törvényhozók, például Tom Lantos, eddig csak egy kisebbségben lévő politikai csoport tagjának számítottak, ám mostantól fogva jóval nehezebb lesz figyelmen kívül hagyni az Oroszország elleni büntetőintézkedéseket követelő politikusok akaratát. Moszkvai várakozások szerint nem csak Oroszország WTO-tagsága kerül veszélybe, az is nagyon valószínű, hogy Washington jó ideig még nem törli ez 1974-ben hozott Jackson-Vanick féle törvénymódosítást, amely megtiltja, hogy Washington Oroszországgal szemben is érvényesítse a legnagyobb kereskedelmi kedvezmények megadásának az elvét.

Moszkva egyébként már hosszabb ideje republikánuspárti: Vlagyimir Putyin orosz államfő a 2004-es amerikai elnökválasztás előtti napokban úgy vélekedett, a nemzetközi terrorizmus diadalát jelentené, ha a demokrata párti jelölt nyerné meg a voksolást. „A nemzetközi terrorizmus célja, hogy megakadályozza George Bush választási győzelmét” – hangsúlyozta az orosz elnök.

Az első amerikai nyilatkozatok alapján egyébként úgy tűnik, hogy Moszkva nem alaptalanul aggódik a demokraták térnyerése miatt. „A demokraták komoly hangsúlyt helyeznek arra, hogy a volt Szovjetunió valamennyi térségében teret nyerjen a demokrácia. Az Oroszországban meggyilkolt újságírók, Paul Khlebnikov, illetve Anna Politkovszkaja ügyére is nagyobb figyelmet fordítunk majd” – idézték az orosz lapok Adam Schiffet, az amerikai alsóház nemzetközi bizottságának tagját, aki egyben hangsúlyozta: az amerikai politikaváltás nem lesz igazán jelentős, ám mindenképpen érezhető lesz.

Németh András / Moszkva

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

A Demokrata Párt többséget szerezett az amerikai képviselőházban

Az ellenzéki Demokrata Párt vezet az előzetes részeredmények szerda hajnalban közzétett első hírügynökségi összesítése szerint a félidős kongresszusi választásokon az Egyesült Államokban. A hírtelevíziók pedig már kész tényként jelentették be a demokraták képviselőházi többségét.

MTI/hvg.hu Itthon

Orosz lapok: miért nem reklámozzuk a gázvezetéktervet?

Egy moszkvai lap terjedelmes riportban számol be a múlt szombati budapesti fáklyás tömegfelvonulásról és Gyurcsány Ferenc miniszterelnök "magányos koszorúzásáról", egyben megdöbbenéssel tapasztalva, hogy a szocialisták nem próbálják politikai pontszerzésre kiaknázni az Oroszországgal szőtt gázvezetékterveket.

MTI Világ

Demokrata előny az amerikai választásokon

Az ellenzéki Demokrata Párt szerezte meg a mandátumok többségét az előzetes eredmények szerint az amerikai képviselőházban a keddi félidős kongresszusi választásokon, a szenátusban azonban még nem dőlt el a harc a két párt között.

hvg.hu Tech

Úszó atomerőműveket tervez Oroszország

Míg az USA vívódik a nukleáris energia használata kapcsán, Oroszország nem tétovázik, s uszályokra telepített atomerőművekkel kívánják orvosolni az energiahiányt az ország egyes vidékein.