szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A három balti állam és Lengyelország elvi megállapodást kötött egy olyan nukleáris erőmű megépítéséről, amely 2015-re Litvániában létesülne, hogy enyhítse az Oroszországtól való energia függést. Erről a litván elnök, Valdas Adamkus beszélt újságíróknak.

Egy másik sajtótájékoztatón Gediminas Kirkilasminiszterelnök arról szólt, hogy a végleges szerződés aláírása 2008
derekán várható, a reaktorok szállítási tenderét pedig 2009 elején írják ki "Litvániának 34 százalékos részesedése lenne a projektben, partereink mindegyike 22-22 százalékkal rendelkezne" - mondta el Kirkilas.
   
A balti államok korábban azt tervezték, hogy 800-1600 megawattos erőművet építenének 2,5-4 milliárd euróért. Most azonban, miután Lengyelország is jelezte, hogy csatlakozna, az erőmű kapacitása 3200
megawattra, költsége 5,6 milliárd euróra nőtt. Az erőmű felszerelésére várhatóan az állami tulajdonban lévő
francia Areva csoport is jelentkezik, és érdeklődést mutatott az amerikai General Electric is - mondta el Kirkilas.
Az erőmű egy már jelenleg is meglévő - a kelet-litvániai Ignalinában üzemelő, Litvánia elektromos áram szükségletének 70 százalékát biztosító - nukleáris létesítmény közelében épül majd. Azonban az Ignalina erőművet, amely ugyanolyan típusú, mint a csernobili volt, 2009-ben biztonsági megfontolásokból bezárják.
 
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Nukleáris egyezményt írt alá India és Pakisztán

Egyezményt írtak alá egymással indiai és pakisztáni illetékesek a nukleáris fegyverzettel összefüggő balesetek megelőzéséről Újdelhiben szerdán, két nappal a békefolyamat aláásására tett kísérletnek tekintett vasúti merénylet után.

hvg.hu Világ

Mennyibe kerül egy nukleáris terrortámadás?

Megéri-e a terroristáknak, hogy időt és pénzt áldozzanak egy nukleáris támadásra? Egy nemrég készült tanulmány szerint igen, mert még a balul sikerült akciókban is több ember halhatna meg, mint egy hagyományos támadásban. A végeredményt tekintve ráadásul még olcsóbb is, mint az eddig végrehajtott akciók.

MTI Világ

Jordánia békés nukleáris programot szeretne

Jordánia békés célú nukleáris programot szeretne megvalósítani - nyilatkozott II. Abdalláh király a Háárec izraeli napilap pénteki számában. Washington máris elfogadhatónak nevezte a tervet.