szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A parlament feloszlatását támogató, vagy ellene tiltakozó tüntetők hátráltatták szerdán az ukrán alkotmánybíróság munkájának megkezdését, több kormánypárti képviselőnek és bírának csak az kerítésen átmászva sikerült bejutnia a bíróság épületébe. A testület előző nap kezdte meg az előrehozott választásokat kiíró elnöki rendelet alkotmányossági vizsgálatát.

Ukrajna a Viktor Juscsenko Nyugat-barát elnököt hatalomra segítő, 2004. évi narancsszínű forradalom utáni legmélyebb válságát éli át, amióta az államfő április 2-án feloszlatta a törvényhozást, amelyben az oroszbarát hírében álló Viktor Janukovics kormányfőt támogató képviselők vannak többségben. Janukovics szerdán úgy vélte, hogy lehetséges a kompromisszum az elnökkel az alkotmánybírósági döntés előtt. "A párbeszéd és a kompromisszum lehetősége még nem merült ki. Kompromisszumra juthatunk a bíróság döntése előtt" - közölte Janukovics a kormányülésen az Ukrajinszka Pravda internetes hírportál szerint.

A bíróság ülése a kitűzött időpontnál egy órával később kezdődött, miután több ezer tüntető állta el az épület bejáratát. Egyes kormánypárti képviselőknek és kormányhivatalnoknak az épületet körülvevő vasrácson átmászva sikerült  csak bejutnia. Két bíró létrán jutott be az Interfax-Ukraina jelentése szerint. A Juscsenkót támogató képviselők lökdösődve próbálták megakadályozni a kormánypárti honatyákat a belépésben.

Az ülés végül a különleges belügyi erők közbelépése után kezdődhetett meg, rendőrök tették szabaddá az utat a bírák, a képviselők és az újságírók előtt. Az ülés végül 16 alkotmánybíró részvételével megkezdődött meg a továbbra is több ezer tüntető által körülvett épületben.

A Mi Ukrajnánk közleménye szerint egyes képviselőiket a rendőrök bántalmazták. A rendőrség szűkszavú közleményben csak annyit közölt, hogy "a nagy számú egybegyűlt között helyenként lökdösődés és feszültség alakult ki". Az ukrajnai feszültség fokozódását jelzi, Kijevben az elnöki hivatal előtt  a rendőrség akadályozta meg az első komoly összetűzést szerdán  mintegy hatszáz kormánypárti és ellenzéki tüntetők között Szerhij Popkov belügyminiszter-helyettes tájékoztatása szerint.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Hét nap

Ukrán belpolitikai válság

Az utóbbi két év legsúlyosabb belpolitikai válságához vezetett Ukrajnában, hogy Viktor Juscsenko államfő hétfőn...

Vélemény

Ukrajna polgárháború küszöbén?

Bízunk abban, hogy a középhatalmi méretű hadsereggel, nukleáris iparral, fontos geostratégiai pozícióval bíró, a kijevi fejedelemség okán a szlávok bölcsőjeként emlegetett Ukrajna nem borul az 1993 őszi Moszkva jeleneteit idéző polgárháborús kataklizmába.

MTI Világ

Az ukrán parlament a világhoz fordul: baj van

Polgárháború veszélyére figyelmeztetett, és nemzetközi közvetítők, illetve megfigyelők Ukrajnába hívását kérte hétfőn a nemzethez intézett felhívásában az ukrán parlamenti többség. A oroszbarát kormánykoalíció képviselői és a frakción kívüli honatyák hétfőn rendkívüli parlamenti ülést tartottak, hogy megvitassák az országban kialakult helyzetet.

MTI Világ

Elmarad az ukrán elnöki tájékoztató Strasbourgban

Viktor Juscsenko ukrán elnök előzetes terveivel ellentétben mégsem repült Strasbourgba: helyette külügyminisztere, Arszenyij Jacenyuk utazott az Európa Tanács (ET) székhelyére, hogy ott tájékoztassa az összeurópai szervezetet az ukrán belpolitikai helyzetről.

Világ

Reménytelen a helyzet Ukrajnában

A kormány korrupt, az elnök tehetetlen, a parlament feloszlatása haszontalan, a narancsos forradalmat elpackázták – jellemezte az ukrajnai belpolitikai válságot szerdai kommentárjában a Die Presse.