szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Bonyolultnak mondta a helyzetet a péntekre tervezett Európai Unió-Oroszország csúcstalálkozóval kapcsolatban Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter hétfő reggeli brüsszeli nyilatkozatában.

Az EU soros elnökségét betöltő Németország diplomáciájának vezetője az uniós külügyminiszterek havi rendes találkozójára érkezve mindazonáltal értésre adta, hogy nem örülne annak, ha nem tartanák meg a szamarai eszmecserét Vlagyimir Putyin orosz elnök és uniós partnerei között, miként azt egyes uniós források megszellőztették. Hozzátette, hogy ez a kérdés még nem dőlt el. Azt sem zárta ki, hogy még a csúcs előtt Moszkvába utazik - diplomáciai források ezt immár bizonyosra veszik.

Steinmeier arra is emlékeztetett, hogy a két félnek kölcsönösen szüksége van egymásra, hogy sikeresen működjön közre nemzetközi válsághelyzetek megoldásában. A csúcs éppen arra fontos lehetőség, hogy a vitás kérdéseket felvessék, megpróbálják megoldani. Megerősítette viszont, hogy egyes orosz lépésekkel az EU továbbra sem ért egyet, mint a lengyel húsbevitelt sújtó orosz tilalom - egyebek között ebben is szükségét látná előrelépésnek még a szamarai ülés előtt. A német miniszter reményét fejezte ki, hogy a csúcs ügyében mindkét oldalon az értelem diadalmaskodik majd.

A külügyminiszterek áttekintik a szerbiai helyzetet is. Olli Rehn bővítési biztos hétfőn megerősítette, hogy Belgrádból az EU számára kedvező hírek érkeztek az elmúlt napokban, és ezek arra mutatnak, hogy az ország távolodik a nacionalista múlttól, és közelít az uniós integráció útján. Megerősítette, hogy amennyiben a most tervezett uniópárti kormány megalakul, nagyon hamar felújítják a társulási tárgyalásokat Szerbia és az EU között. Rehn bejelentette azt is, hogy hamarosan Belgrádba utazik.

A kétnapos brüsszeli külügyminiszteri ülés meglehetősen zsúfolt napirendjének keretében a tagországok védelmi minisztereivel közösen biztonsági témákat is megvitatnak. Ezek között jóváhagyják azt a küldetést, amelynek keretében az EU nyár elején - mintegy 160 tiszt és szakértő részvételével - bekapcsolódik a rendőrség kiképzésébe Afganisztánban.

Napirenden szerepel az Üzbegisztán elleni uniós szankciók meghosszabbításának kérdése is. Az EU két éve, az andizsáni tüntetések miatti erőszakos hatósági fellépés után határozott el büntetőintézkedéseket, köztük fegyverembargót és beutazási tilalmat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!