szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A rendőrég számolta föl a Varsóban tüntető ápolónők táborát, amely eltorlaszolta a miniszterelnökséghez vezető utat.

Előző nap nagyszabású tüntetést és felvonulást tartottak a lengyel fővárosban béremelést követelő orvosok és ápolónők, s egy részük tábort vert Varsó egyik főutcáján, akadályozva a forgalmat és a kormány székhelyének megközelítését. A rendőrök kiszorították a tiltakozókat az utcából. Két ápolónőt sokkos állapotban kórházba szállítottak.

Az egészségügyi miniszter szerint az orvosok és ápolónők tiltakozó akciója politikai jellegű, s a miniszterelnöki hivatal bekerítése törvényellenes. Az egészségügyi dolgozók a béremelésen túl több költségvetési forrást követelnek az ágazat számára. Szakszervezetük május 21. óta sztrájkot hirdetett, s ennek jegyében az ország mintegy 600 kórháza közül több mint kétszázban sztrájkol az orvosi személyzet, és csak a legsürgősebb beavatkozásokat végzi el.

Jaroslaw Kaczynski lengyel kormányfő kedden úgy nyilatkozott, hogy az egészségügyi dolgozók kétségtelenül béremelést érdemelnének, de "jelenlegi követeléseik irreálisak, teljesítésük súlyos károkat okozna az államháztartásnak". Azt is mondta azonban, hogy a sztrájk "kártékony és szégyent hoz Lengyelországra".

A családi orvosok átlagosan havi 1300 zlotyt (350 eurót, körülbelül 90 ezer forintot) keresnek Lengyelországban, a szakorvosok átlagosan háromezer zlotyt (800 eurót, körülbelül 208 ezer forintot). Az ország 2004-es EU-csatlakozása óta lengyel orvosok és ápolónők ezrei költöztek már jobb kereset reményében külföldre, főként Nagy-Britanniába és Írországba.

A lengyel kormány és az egészségügyi dolgozók képviselői kedden nem tudtak megállapodni semmiben, s a jövő hétfőn tárgyalnak legközelebb.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Karrier

Hol a legmagasabb, és hol a legalacsonyabb a minimálbér?

Nagyok a különbségek az egyes uniós országok között a minimálbér tekintetében is. A statisztikából, amely az idén januárban érvényes minimálbéreket vette figyelembe 20 EU-államban, kiderül, hogy a minimálbérek a Bulgáriában garantált havi 92 euró és a Luxemburgban fizetett 1570 euró között szóródnak - olvasható az Eurostat jelentésében.

MTI Karrier

Megállapodás a Deutsche Telekom-vitában

A Deutsche Telekom és a ver.di szakszervezeti szövetség között megállapodás született a konszern átszervezése kapcsán kirobban munkaügyi vitában, miután a dolgozók több mint egy hónapig forgósztrájkokkal lassították a cég üzletmenetét. A Deutsche Telekom a hírre 1,4 százalékkal 13,95 euróra drágult a frankfurti értéktőzsdén.

MTI Gazdaság

6,8 százalékkal csökkent a reálkereset

Az idei év első négy hónapjában a bruttó átlagkeresetek összességében 7,4, a nettó átlagkeresetek 1,2 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet, a reálkereset - a fogyasztóiár-index 8,6 százalékos növekedése mellett - 6,8 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához viszonyítva - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).