szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

George Bush elnöknek az iraki háború sikeres befejezéséhez sincs programja és azt sem tudja megindokolni, miért kell folytatni azt - ismertette a Demokrata Párt állásfoglalását Jack Reed szenátor.

Petraeus jelentését kritikusan fogadta a Szenátus
© AP
"A demokraták szerint itt az ideje az Irak-politika megváltoztatásának, a csapatok felelősségteljes és gyors kivonásának" - mondta Reed azután, hogy várva várt beszédében Bush elutasította az ellenzék követelését a jelentős csapatkivonásra vonatkozóan.
 
Az amerikai katonák hazájuk védelmére esküsznek fel, nekünk pedig szent kötelességünk, hogy csak olyan háborúba küldjük őket, amelynek világos és elérhető célja van - fogalmazott Reed szenátor, megállapítva, hogy "az elnök ma este ilyen céllal nem szolgált".
 
A Demokrata Párt szerint nem szolgálja az amerikai nemzet érdekét, ha a Fehér Ház még több pénzt pazarol a háborúra, és 130 ezer katonát állomásoztat meghatározatlan ideig Irakban. Az elnöknek nincs joga azt állítani, hogy nincs pénz a veteránokra, amikor havonta 10 milliárd dollárt költ a háborúra - mondta Jack Reed.
 
A Bush-beszéd után a CNN-ben Larry King beszélgetős műsorában több elnökjelölt-aspiráns véleményét is megkérdezte videotelefonon.
 
Barack Obama demokrata párti szenátor kijelentette: az nem fejlődés és az amerikai nép számára elfogadhatatlan, hogy jövő nyáron ugyanannyi katona lesz Irakban, mint egy éve volt.
 
"Be kell fejeznünk ezt a háborút, most, haza kell hoznunk a katonákat, most" - mondta, megjegyezve, hogy egyeztetett katonai szakértőkkel és havonta 1-2 dandár kivonása megoldható volna.
 
A fekete bőrű szenátor szerint a katonai műveletek helyett a diplomáciai és humanitárius erőfeszítések megsokszorozásával lehetne harcolni a terrorizmus és az al-Kaida ellen, csak ez hozhatja meg Amerika számára a biztonságot. Mint kifejtette, nem David Petraeus tábornok vagy Ryan Crocker bagdadi nagykövet képességeivel van a gond, hanem azzal, hogy nem teljesíthető küldetést próbálnak teljesíteni. Ők nem stabilizálhatják Irakot - mondta.
 
A republikánus Rudy Giuliani volt New York-i polgármester azt mondta, helyes, hogy Bush elnök megfogadja Petraeus tábornok ajánlását, mivel a csapaterősítési hullám sikereket hozott.
 
"Amerikának egy olyan Irakra van szüksége, amely szövetséges a terrorizmus elleni harcban" - fejtette ki, hangsúlyozva, hogy "erre a háborúra szükség van annak érdekében, hogy biztonságban tudjuk magunkat az iszlámista terrorizmussal szemben".
 
Giuliani elítélte a The New York Times című lapban megjelent, állítólag a Demokrata Párt liberális köreihez kapcsolódó hirdetést, amely szerinte sértette Petraeus tábornok becsületét. Ugyancsak kifogásolta, hogy Hillary Clinton demokrata szenátor személyében támadta a tábornokot.
 
A republikánus John McCain szenátor kifejezetten jónak tartotta George Bush elhangzott beszédét. A Bush háborús politikáját támogató vietnami háborús veterán kiemelte: az elnök rámutatott az iraki helyzet lényeges pontjaira. Nagyon sajnálja - mondta -, hogy az ellenzék nem hajlandó elismerni az Irakban elért eredményeket.
 
"Ha folytatjuk ezt a stratégiát, sikerrel járunk" - szögezte le, megjegyezve ugyanakkor, hogy nagyon is megérti az amerikai nép csalódottságát. Úgy látja, hogy Donald Rumsfeld előző védelmi miniszter helytelen politikája után azonban "most itt van egy új stratégia".
 
A szenátor szerint a mostani politika feladása, a kivonulás felforduláshoz, népirtáshoz vezetne a térségben. Meggyőződése, hogy "ezt a sikeres politikát kell folytatni (...) és hónapokon belül eredmények lesznek". Mint hozzátette, nem akarja megélni még egyszer, hogy az amerikai hadsereg vereséget szenvedjen.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Iraki csapatkivonásról szavazott a washingtoni törvényhozás

Elfogadta a washingtoni törvényhozás alsóházának egyik bizottsága az amerikai harcoló alakulatok Irakból történő jövő évi kivonását célzó demokrata párti indítványt, a felsőházban azonban kudarcot szenvedett egy hasonló menetrend elfogadtatása.

MTI Világ

Az amerikai szenátus rábólintott az iraki csapatkivonásra

Az amerikai képviselőház után a szenátus is elfogadta az afganisztáni és iraki katonai szerepvállalás költségvetéséről szóló törvényjavaslatot, amely előírja az elnök számára az iraki csapatkivonást. Bush ismét jelezte, hogy megvétóz minden olyan kezdeményezést, amely kivonási menetrendet szab meg.