szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Egységes Oroszország párt és a Központi Választási Bizottság után az orosz külügyminisztérium is meglehetősen kemény szavakkal reagált az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) és az Európa Tanács választási megfigyelőinek megállapításaira.

A külügyminisztérium honlapján közzétett közlemény rámutat: "Az orosz fél figyelmesen tanulmányoz minden véleményt és ajánlást, hogy figyelembe vegye azokat, amennyiben az elhangzottak erre alkalmasak. E tekintetben erős kételyeket ébreszt néhány értékelés, amely az Európa Tanács és az EBESZ megfigyelői misszióinak december 3-i sajtóértekezletén hangzott el".

A közlemény szerint "számos külföldi megfigyelő a december 2-i választásunkról megállapította, hogy szabadon, nyíltan, az orosz választási törvényekkel teljes összhangban és a demokratikus választásokról szóló általánosan elfogadott nézeteknek megfelelően zajlott le". (Ilyen értékelést adott a Sanghaji Együttműködési Szervezet és a Független Államok Közössége megfigyelő missziója, valamint a sajtóban az EBESZ és az Európa Tanács parlamenti közgyűlésének több megfigyelője.)

Az EBESZ és az Európa Tanács parlamenti közgyűlései által kiküldött megfigyelői missziók vezetői által mondottakról a közlemény megállapítja: noha azt mondták, hogy "egészében a választás jól szervezett volt, ... emellett jelszavakat hangoztattak, amelyeket nem támasztottak alá semmiféle ténnyel. ... Az a benyomás, hogy az ítéletek a szerzőknek nem az oroszországi választásokhoz, hanem a saját országaikban fennálló problémákhoz való hozzáállását tükrözik".

"Értékelhetetlenek azok a tézisek, amelyek szerint Oroszországban úgymond összemosódnak a politikai pártok és az állam, miközben számos nyugati országban éppen a parlamenti választáson győztes párt alakít kormányt..." - szól a közlemény.

A külügyminisztérium arra is rámutat: a választások megmutatták, hogy az orosz vezetés mai politikáját az ország lakosságának túlnyomó többsége támogatja, "és ez az oka az összemosódásnak, amelyet a szemünkre vetnek".

Ami a választási törvények, s ezen belül a 7 százalékra emelt bejutási küszöb bírálatát illeti, a közlemény rámutat: ezek "figyelmen kívül hagyják, hogy az orosz törvények tökéletesen megfelelnek az oroszországi demokrácia építése jelenlegi szakaszának és követelményeinek, annak a célnak, hogy minél tekintélyesebb, stabilabb, a társadalom alapvető rétegeinek véleményét minél inkább kifejező pártok jöjjenek létre".

Végül a minisztérium rámutatott: számos kérdést vet fel, hogy ezeket az értékeléseket a médiához juttatták el, figyelmen kívül hagyva a Központi Választási Bizottságot és a választásokon induló politikai pártokat.

Az EBESZ és az Európa Tanács parlamenti közgyűléseinek megfigyelői missziói többek között bírálták, hogy a választások eleve nem biztosítottak egyenlő esélyeket a kisebb pártoknak, a sajtó előnyben részesítette a vezető pártot, és hogy több nemzetközi megfigyelő jobban biztosította volna a választások átláthatóságát. Emellett hiányolták a hatalmi ágak elosztását.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Az orosz piac örül a választási eredménynek

A pénz- és tőkepiac elégedett az orosz parlamenti választások eredményével: a szavazatarányok elég erősek, hogy biztosítsák a stabil, nyugodt átmenetet a Vlagyimir Putyin elnöksége utáni időre, de nem túl erősek, hogy megriasztanák a nyugati befektetőket a jelenlegi orosz demokrácia közvetlen jövőjét illetően - így értékelték pénzügyi elemzők hétfőn a vasárnapi szavazás utáni helyzetet.

MTI Világ

Milyen csalások lehettek az orosz választásokon?

A vasárnap megtartott oroszországi parlamenti választásokon nem volt olyan szabálysértés, netán csalás, amely kétségessé tehetné a választások eredményét - jelentette ki Vlagyimir Csurov, a Központi Választási Bizottság (CIK) elnöke hétfőn.