szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Portugália egyik legjelentősebb építészeti emléke a lisszaboni Jeromos kolostor, ahol az Európai Unió állam-, illetve kormányfői ünnepélyesen kézjegyükkel látják el csütörtökön az Európai Unió reformszerződését.

A Tejo folyó partján álló, 300 méter hosszúságban elterülő épületegyüttes annak a hatalomnak és gazdagságnak a megtestesítője, amely a felfedezések korában Portugáliát jellemezte.

A Belém városrészben található kolostor ugyanakkor jelképe Portugália Európai Unióhoz tartozásának is. Ebben a XVI. századi épületben írták ugyanis alá 1985-ben Portugáliának az akkori Európai Gazdasági Közösséghez való csatlakozásáról szóló okmányt.Királyok, királynők, hercegek és hercegnők szarkofágjait őrzi a világörökség listáján is szereplő kolostor, de olyan nemzeti hősök is nyugszanak itt, mint Vasco da Gama (1469-1524) felfedező vagy Luís de Camoes (1524-1580) költő.

A kolostort I. Mánuel király (1495-1521) építtette. A helyén eredetileg imahely állt, amelyet a felfedező Tengerész Henrik herceg emeltetett, és ahol a hosszú útra induló tengerészekért mondtak imát. Az építési munkálatok 1501-ben kezdődtek és közel száz éven át folytak. Napjainkban az oldalszárnyak egy régészeti és egy tengerészeti múzeumnak adnak otthont.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Kovács: a lisszaboni szerződés véget vetett a bizonytalanságnak

A lisszaboni megállapodás megszületése véget vetett a két és fél éves bizonytalanságnak, amely az Európai Unió alkotmányos szerződésének franciaországi és hollandiai elutasítása után alakult ki - jelentette ki Kovács László, az Európai Bizottság magyar tagja az új uniós reformszerződés aláírásának apropóján Brüsszelben.