szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Vlagyimir Putyin orosz elnök kedden, Viktor Juscsenko ukrán államfő oroszországi látogatásának napján aláírta azt a törvényt, amelynek értelmében Moszkva felmondja a rakétatámadások előrejelzését és a kozmikus térség ellenőrzését szolgáló rendszerekről szóló orosz-ukrán megállapodást.

A radarállomásokról 1997-ben született megállapodás értelmében Oroszország mindeddig használta a Szevasztopolban és Munkácson lévő volt szovjet radarállomásokat. A felmondással kapcsolatban Nyikolaj Pankov, a védelmi miniszter helyettese nem titkolta, hogy a döntésnek politikai okai is vannak:  "Ez a válaszunk az ukrán vezetés lépéseire", egyebek között arra, hogy Ukrajna be akar lépni a NATO-ba - mondta. A megállapodás felmondásáról szóló törvényt a duma idén január 25-én fogadta el, majd néhány nap múlva a felsőház is. 
   
Ezúttal egy kormányforrás mondta el az Interfax hírügynökségnek, hogy a megállapodás felmondása mögött egyrészt Ukrajna NATO-ba igyekvése áll, másrészt az, hogy Kijev nem teljesíti az állomásokkal kapcsolatban vállalt kötelezettségeit. Emellett a berendezések elavultak, korszerűsítésük nagyon sokba kerül, végül pedig: vannak már Oroszországban megfelelő berendezések, amelyek átvehetik az ukrajnai állomások feladatait.

Viktor Juscsenko az orosz-ukrán államközi bizottság második ülésére érkezett kétnapos munkalátogatásra kedden Moszkvába, és megkezdte tárgyalásait Putyinnal. Látogatását beárnyékolja a világ érdeklődésére számot tartó gázügy, hogy ugyanis a Gazprom történetesen a csapok keddi elzárásával fenyegetőzik arra az esetre, ha Kijev nem rendezi adósságait, márpedig Julija Timosenko kormányfő makacsul vitatja a Gazprom követeléseit. Juscsenko és Putyin megbeszélésén minden bizonnyal szó lesz arról, mit jelent a kétoldalú kapcsolatok számára, ha Ukrajna csatlakozik a NATO-hoz. Szergej Prihogyko, Putyin tanácsadója ezzel kapcsolatban elmondta: Ukrajnában ma is működnek még olyan üzemek, amelyek az orosz hadiiparnak dolgoznak, s ezekben nem fordulhatnak meg a NATO képviselői, vagyis a gyárakat át kell helyezni Oroszországba.  Más források azt is értésre adták: Juscsenkóval az ukrán fél "történelemhamisítási törekvéseiről" is szót akarnak ejteni. A minap az orosz külügyminisztériumban történésztanácskozást rendeztek ezekről a kérdésekről.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI/hvg.hu Világ

Putyin búcsúüzenete Oroszország 2020-ig tartó stratégiájáról

Törvénysértő és erkölcstelen a külföldi beavatkozás Oroszország belső politikai viszályaiba, sérti az orosz nép méltóságát és gyengíti demokráciáját – jelentette ki Vlagyimir Putyin az államtanács ülésén tartott beszédében, amelyben felvázolta elképzeléseit Oroszország 2020-ig követendő stratégiájáról, gazdasági, kül- és belpolitikai céljairól.

MTI Világ

Meghívta a NATO Putyint az áprilisi csúcsra

Meghívta Jaap De Hoop Scheffer NATO-főtitkár Vlagyimir Putyin orosz elnököt a szövetségi tagországok állam- és kormányfőinek áprilisi találkozójára - jelentette be a szervezet szóvivője szerdán Brüsszelben.