szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Benyújtotta lemondását kedden Gabriel Oprea román belügyminiszter, miután egy nappal korábban saját pártja, a Szociáldemokrata Párt (PSD) megvonta tőle a politikai bizalmat.

A PSD szűkebb vezetősége azért hátrált ki saját embere mögül, mert Oprea a párttal való egyeztetés nélkül nevezte ki a sokak által kétes hírűnek tekintett Virgil Ardeleant a belügyminisztérium felderítő és belső rendvédelmi főigazgatóságának (DGIPI) élére.
   
Mircea Geoana szociáldemokrata pártvezér a Demokrata-Liberális Párthoz (PD-L) tartozó Emil Boc miniszterelnököt is hibáztatja, amiért jóváhagyta Oprea intézkedését. Geoana ilyen értelemben úgy tekinti az esetet mint a november 30-i választások két győztes pártja által kötött nagykoalíciós megállapodás megsértését.
   
A politikai bizalom megvonása azonban nem jelenti automatikusan a miniszter távozását, hiszen bármely minisztercserét a törvény értelmében Traian Basescu államfő hagyhat csak jóvá a miniszterelnök javaslatára. Emil Boc kormányfő kedden elfogadta a miniszter leköszönését, e döntését továbbította is az államfőnek.
   
Az ügy azonban túlmutat a puszta pártfegyelem kérdésén. Megfigyelők szerint az okok ugyan a PSD-n belül keresendők, de összefüggésben állnak Basescu elnök és az őt feltétel nélkül támogató PD-L hatalmát növelni kívánó törekvésekkel.
   
A szociáldemokraták soraiban ugyanis egyes érdekcsoportok félnek a "Róka" néven emlegetett Ardelean visszatérésétől (1998 és 2007 között egyszer már ellátta a belügyi hírszerzés vezetői tisztségét). Politológusok felhívják a figyelmet: e szervnek vannak a leghatékonyabb eszközei az összes büntetőjogi cselekmény, korrupciós ügylet felgöngyölítéséhez. Oprea megbüntetésében és Ardelean esetleges eltávolításában ezért nagyon is érdekeltek a PSD-n belüli egyes csoportok - vallják a politikai szakértők. Közülük egyesek úgy vélik: Basescu éppen a "Róka" hivatalba helyezésével akarta megtenni az első lépést a szociáldemokraták majdani fokozatos "ledarálására".
   
A kommentárokból úgy tűnik, hogy az államfő e terveihez partner a szociáldemokratákon belüli "kolozsváriak csoportja" és maga Oprea is. Az említett szárny általában is a demokrata-liberálisokhoz és Basescuhoz húz, ők szorgalmazták a nagykoalíció létrehozását saját szociáldemokrata párttársaik ellenében.
   
Basescu jövendő hatalmi ambíciói is tetten érhetők az ügy mögött - véli néhány politológus, rámutatva, hogy a titkosszolgálatok közül a belügyi hírszerzés volt az egyetlen, amelyet Basescu eddig nem tartott még teljesen a kezében. Egyesek úgy vélik: Basescunak az idei elnökválasztások szempontjából sem mindegy, hogy belelát-e a majdani választásokat szervező belügyi gépezetbe. Ehhez Ardelean személye jelentheti a garanciát - mondják.
   
A román sajtó szerint Mircea Geoana ezt felismerve vitte keresztül bravúros módon a szociáldemokrata vezetőség drákói döntését, hogy keményen lesújtson Opreára, mégpedig a pártegység és a párt politikai túlélése érdekében. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Románia: Emil Boc alakíthat kormányt

Emil Bocnak, a Demokrata-Liberális Párt (PD-L) elnökének adott kormányalakítási megbízást hétfőn Traian Basescu román államfő rögtön azután, hogy Theodor Stolojan visszalépett ugyanettől a feladattól.

MTI Karrier

Nőtt a munkanélküliek aránya Romániában

Romániában 2008 decemberében a munkanélküliségi ráta elérte a 4,4 százalékot, amely több mint 403 ezer munkanélkülit jelent - derül ki a romániai Országos Munkaerő Foglalkoztatottsági Iroda adataiból.