szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Mindenekelőtt a Gázai övezet lakosságának humanitárius megsegítését, továbbá a Hamász radikális iszlamista szervezet fegyverutánpótlásának elvágását irányozza elő az a béketerv, amelyet vasárnapi értesülések szerint a német külügyminiszter dolgozott ki.

Ezt a tervet egyeztették az Európai Unió soros cseh elnökségével, néhány nyugat-európai partner ország külügyi vezetőjével és az új amerikai kormányzattal. A Welt am Sonntag című napilap részleteket ismertetett Frank-Walter Steinmeier tervéből, amely a német diplomácia reményei szerint akár már vasárnap az unió közös, a közel-keleti béke helyreállítását célzó akciótervévé válhat.

A hétvégi német újság szerint a Steinmeier-terv első pontja a gázai lakosság haladéktalan humanitárius megsegítését, elsősorban élelmiszerekkel, ivóvízzel, gyógyszerekkel, továbbá a mindennapi élethez szükséges energiával, fűtő-, illetve üzemanyaggal történő ellátását célozza. A második pont a térségbe irányuló fegyvercsempészés megakadályozását és ezen keresztül a Hamász fegyverutánpótlási útvonalainak felszámolását foglalja magában, külön hangsúlyozva, hogy mindez az amerikai titkosszolgálatokkal együttműködve történne. Ez utóbbi - illetve a washingtoni kormányzattal történt állítólagos egyeztetés - ellentmond azoknak a korábbi értesüléseknek, amelyek szerint az Egyesült Államok és Németország vetélkedne egymással ezen a "fronton", azaz a fegyvercsempészet beszüntetését célzó erőfeszítések terén. A német terv a továbbiakban előirányozza a gázai határátkelők megnyitását, mindenekelőtt Egyiptom felé, de felveti a határátkelés megkönnyítésének lehetőségét Izrael irányában is. A Welt am Sonntag értesülése szerint - mindezt előkészítendő - az EU az elkövetkező napokban szakértőket kíván küldeni a térségbe.
   
Frank-Walter Steinmeier terve ezt követően immár általánosan foglalkozik a közel-keleti béke helyreállításával, s ennek érdekében egy nemzetközi békekonferenciára tesz javaslatot egyiptomi helyszínnel. Izraelt pedig felszólítja újabb telepek létrehozásának befagyasztására. Az újság által idézett berlini diplomaták hangoztatták: Németország és az Egyesült Államok együttműködik a közel-keleti béke megteremtése érdekében. Egyben reményüket fejezték ki, hogy a külügyminiszter terve az európai szövetségesek részről is konkrét támogatásra talál, akár már a külügyminiszterek vasárnapi brüsszeli találkozóján.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

A WHO missziót küld a Gázai övezetbe

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) haladéktalanul tényfeltáró missziót küld a Gázai övezetbe, hogy feltérképezze az ottani egészségügyi rendszer működőképességének gondjait, megvizsgálja a sebesültek ellátásának feltételeit, illetve azt, hogy milyen segítségre van szükség a térségben - tájékoztatta telefonon az MTI-t Kökény Mihály, a WHO végrehajtó tanácsának tagja.

MTI Világ

Gáza: az ENSZ BT kérdőre vonta Izraelt

Kimerítő magyarázatot vár Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár Izraeltől a zsidó állam gázai övezeti offenzívája során ENSZ-létesítményeket ért támadások miatt, és a felelősök megbüntetését szorgalmazza.

Vélemény

Izrael poszt-Gáza traumája

Amikor negyvenkét éve új közel-keleti Dávidként legyőzte a vele szemben szövetkező Góliátok seregeit, Izrael népszerűsége csúcsára érkezett. Ma aligha mondható el ugyanez. Az udvarias szólamok, miszerint joga van az önvédelemhez, alig leplezik a tényleges légkör fagyosságát.