szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Észak-Korea hadiállapotot jelentett be. A világtól elszigetelve élő, sztálinista vezetésű rezsim egyre keményebb hangot üt meg, ráadásul újabb rövid hatótávolságú rakétát lőtt fel. Már Moszkva is úgy véli, Phenjan fenyegeti a világ biztonságát. Az ENSZ Biztonsági Tanácsának tagjai még gondolkodnak, mit tegyenek.

Észak-Korea hadüzenetnek tekinti, hogy Dél-Korea csatlakozik a tömegpusztító fegyverek elterjedését meggátló kezdeményezéshez (PSI) - közölte szerdán a kommunista ország hadserege. Phenjan a továbbiakban nem tekinti magára nézve kötelezőnek az 1953-ban megkötött fegyverszüneti megállapodást, miután az Egyesült Államok "beléptette dél-koreai bábjait" a kezdeményezésbe.

Észak-Korea azzal fenyegetőzik, hogy azonnali "kemény katonai lépéseket tesz", ha Dél-Korea a PSI-re hivatkozva feltartóztat vagy megpróbál átkutatni észak-koreai hajókat. Ennek kapcsán hangsúlyozta: nem garantálja a jövőben a nyugati partjaihoz közelítő hajók biztonságát. "Akik provokáltak bennünket, azoknak könyörtelen és elképzelhetetlen büntetéssel kell szembenézniük. Az imperialisták és a Ri Mjong Bak (dél-koreai elnök) körüli árulók hadiállapotba taszították a Koreai-félszigetet" - áll a kommünikében. (Szöul kedden jelentette be csatlakozását a PSI-hez, válaszul a hétfői észak-koreai rakétakísérletre. Korábban csak megfigyelői státussal rendelkezett a szervezetben, hogy ne ingerelje az északi szomszédot.)

A hivatalosan egymással ma is hadiállapotban lévő két ország kapcsolata különösen feszültté vált, azóta, hogy 2008 februárjában Ri Mjong Bak lett Dél-Korea elnöke. Az új államfő, szakítva elődei békülékeny megközelítésével keményvonalas politikát folytat Észak-Koreával szemben, és a Phenjannak nyújtott segélyeket attól teszi függővé, hogy Észak-Korea kézzelfogható előrelépéseket tesz-e az atommentesítés terén.

Gondolkodnak az ENSZ-ben

Az ENSZ New York-i székházában helyi idő szerint kedden a Biztonsági Tanácsban (BT) megkezdődtek az egyeztetések a szövegtervezetről. A megbeszélésen az öt állandó BT-tagország - az Egyesült Államok, Oroszország, Kína, Nagy-Britannia és Franciaország -, valamint Japán és Dél-Korea ENSZ-nagykövetei vettek részt. A tárgyalásoknak az a célja, hogy a hét ország megállapodjon a szövegtervezet alkotóelemeiről, s a tervezetet a 15 tagú BT elé terjesszék.

Elszigetelve
© AP
Szerdán azt írta a Csoszun Ilbo című dél-koreai lap, hogy amerikai kémműholdak felvételeinek tanúsága szerint Észak-Korea újraindította jongbjoni atomlétesítményét, beváltva az egy hónapja tett fenyegetését. Phenjan április végén már bejelentette ugyan, hogy elkezdte feldolgozni az erőműből származó, elhasznált nukleáris fűtőelemeket, hogy atomfegyver gyártására alkalmas plutóniumot nyerjen ki belőlük, de e tevékenység tényleges megkezdésének eddig nem volt jele.

A Csoszun Ilbo meg nem nevezett szöuli kormányforrásra hivatkozva szerdán viszont azt írta, hogy amerikai kémműholdak több olyan jelet is tapasztaltak, amely az újrafeldolgozás megkezdésére utal. Ezek egyike az, hogy gőz áramlik ki az atomlétesítményből.A lapjelentés előtt két nappal Észak-Korea bejelentette, hogy földalatti kísérleti atomrobbantást hajtott végre, immár a másodikat.

Újabb rakétákat lőttek fel

Ráadásul Észak-Korea újabb rövid hatótávolságú rakétát lőtt fel Észak-Korea, három nap alatt immár a hatodikat – ezt szerdán közölték dél-koreai illetékesek. A forrás szerint a rakétát kedden késő este bocsátották fel az ország partvidékéről.

Az amerikai külügyminisztérium szerdán közölte: Észak-Korea meg fogja fizetni az atomkísérlet árát, ha nem változtat politikáján. Washington ugyanakkor jelezte azt is, hogy Phenjan számára még mindig nyitott a lehetőség a tárgyalásokra nukleáris programjának leállításáról.

Már az orosz vezetés is úgy ítéli meg, hogy Észak-Korea veszélyt jelent a világ biztonságára. Moszkva ezért hajlandó támogatni egy keményebb ENSZ BT-határozatot, de továbbra is abban bízik, hogy sikerül folytatni a tárgyalásokat Phenjannal. Oroszország ugyanakkor jelezte: el kell kerülni bármiféle egyoldalú szankció bevezetését Észak-Korea ellen.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!