szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A szlovákiai nyelvhasználat korlátozását is bírálta szerdán Strasbourgban elhangzott első plenáris felszólalásában az Európai Parlament első siket képviselője, a néppárti frakcióban ülő fideszes Kósa Ádám.

Mint sajtótájékoztatóján közölte, a saját anyanyelvén, magyar jelnyelven elmondott felszólalásban felhívta a figyelmet arra, hogy Pozsonyban nemrégiben olyan szabályt fogadtak el, amely súlyosan korlátozza a kisebbségi nyelvhasználati jogokat. Leszögezte: EP-képviselőként célja az is, hogy minden ember egyforma jogokhoz jusson az Európai Unión belül. "Én jelnyelvhasználóként kötelességemnek érzem kiállni az európai nyelvhasználat értéke és jogai mellett és ezért fogok itt dolgozni az Európai Parlamentben" - mondta.

Felszólalásában Kósa Ádám úgy fogalmazott: "Most kezdem úgy érezni, hogy egy olyan európai közösséghez tartozom, ahol a kisebbségek javára lehet eredményeket elérni." "Olyan Európát akarok, amely biztosítja mindenkinek a jogot a teljes élethez és az érvényesüléshez. Olyan Európát, ahol az esélyek valóban egyenlőek az általam képviselt siketek vagy minden, fogyatékossággal élő ember számára" - emelte ki a képviselő, hozzátéve, felszólalása "azt bizonyítja, hogy Európa valóban a sokszínűségről, a toleranciáról és az esélyegyenlőségről szól".

A sajtótájékoztatón reményét fejezte ki, hogy képviselőtársai figyelmét is sikerült felhívni erre az ügyre. Ennek fontosságát érzékeltetendő emlékeztetett arra, hogy az EU-ban 50 millió fogyatékos ember él. Mint mondta, ügyüket "láthatóvá kívánja tenni" az EP-ben, célja a társadalmi tudatformálás. Jelezte, bizonyítani kívánja azt is, hogy a fogyatékos emberek képesek olyan munkát végezni, mint bárki más. Kiemelte: a fogyatékosoknak nem szánalomból eredő segítsége van szükségük, hanem támogatásra ahhoz, hogy egyenlő esélyű életet tudjanak élni. Kósa Ádám beszédét az Európai Parlamentben nagy tapsvihar követte - írta közleményében a Fidesz EP-delegációja.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Bajnai Dubrovnikban beszélt a szlovák külügyminiszterrel

Pár perces megbeszélést folytatott Bajnai Gordon miniszterelnök Miroslav Lajcák szlovák külügyminiszterrel pénteken a Croatia Summit 2009 találkozó egyik szünetében - közölte Szollár Domokos kormányszóvivő az MTI érdeklődésére.

MTI Itthon

Nem lesz négypárti a szlovák nyelvtörvényről

Nem lesz frakcióvezetői szintű egyeztetés szerdán a szlovák nyelvtörvényről - derült ki a pártok keddi válaszaiból. Az MSZP azt javasolja, hogy a kérdésben először szakértői megbeszélés legyen, s utána egyeztessenek a politikusok, a Fidesz viszont várhatóan képviselteti magát a megbeszélésen. A KDNP nem lesz jelen, mert későn érkezett meg a levél, és nem megfelelő az időpont, de a kezdeményezéssel egyetértenek.

MTI Világ

Fico védi a nyelvtörvény-módosítást

A szlovák kormányfő a szlovák nyelv védelmével összefüggésben szólt vasárnap Dévényben. A szláv hittérítők, Cirill és Metód ünnepén elmondott beszédében úgy vélte: "a nyelv a szlovákok megkerülhetetlen kovászává vált".

MTI Itthon

Bajnai: a szlovák nyelvtörvény súlyosan árt a kapcsolatoknak

A szlovák parlament által elfogadott államnyelvtörvény súlyosan árt a szlovákiai magyaroknak és a szlovák-magyar kapcsolatoknak is - mondta a magyar kormányfő szerdán Budapesten. Bajnai Gordon hozzátette: át kell gondolni, hogy mikor van értelme a kétoldalú kormányfői találkozónak.

MTI Világ

Sme: nemzetközi téma lehet a nyelvtörvényből

A Sme című liberális szlovák napilap szerint Pozsony az államnyelvtörvénnyel lehetőséget adott Budapestnek, hogy a nemzeti kisebbségek kérdését a kétoldalú szintről európai szintre emelje.

MTI Világ

Gittegylet elé kerül a szlovák nyelvtörvény

Ivan Gasparovic szlovák köztársasági elnöknek a hét végéig van ideje, hogy aláírja vagy újratárgyalásra visszaküldje a parlamentnek a szlovák államnyelvtörvény múlt hónap végén elfogadott módosítását - írja az Új Szó című szlovákiai magyar napilap szerdán.