szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Eddig Németország támogatta befektetésekkel az orosz gazdaságot, most viszont a németek szorulnak az orosz tőke segítségére - emelik ki az idei harmadik Merkel-Medvegyev találkozót értékelő szombati német kommentárok.

Angela Merkel német kancellár kérelmezőként járult az orosz elnök (Dmitrij Medvegyev) elé (pénteken Szocsiban) - írja a konzervatív Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). A hivatalos közlések szerint a két állam a stratégiai gazdasági kapcsolatok erősítésére törekszik. Ez mostanáig német befektetéseket jelentett egy fejlődő országban, most viszont az orosz oligarcha-tőke siet a megtépázott német ipari kultúra megsegítésére - írja az FAZ. "Így áll elő az, ami már a kilencvenes évek elején is az orosz nagyhatalom és Európa békés szomszédságának titka volt: a kölcsönös függőség, amelynek révén Oroszországnak nincs még egy annyira biztos határa, mint a nyugati."

A szintén konzervatív Die Welt szerint az orosz kapcsolat ápolása a német politikának nehezen megy. Figyelembe kell vennie egy olyan ország hangulatát, amelyre egykor rárontott, és amelynek a lakossága az átalakulás vesztesei közé tartozik. Németországnak gazdasági okokból jó kapcsolatokra kell törekednie az oroszokkal, miközben nem feledkezhet meg arról, hogy húsz évvel a rendszerváltás után Oroszország minden, csak nem kifogástalanul demokratikus állam.

"Tojástánc az, ami mindebből következik, és Szocsiban éppen egy ilyen mutatványt láthattunk" - írja a Die Welt. A tárgyaláson Merkel szóba hozta a botrányos csecsenföldi gyilkosságsorozat ügyét. "Medvegyev úr vélhetően nagyon komoly tekintettel hallgatta" a német kancellárt, "elmondta, mennyire fontos neki ez a téma, és hogy foglalkozik majd vele, aztán gyorsan le is zárták a kérdést és áttértek a gazdaságra."

Angela Merkel rátért az éppen az ő választókerülete mellett fizetésképtelenné vált Wadan hajógyár kérdésére. "A céget egy átláthatatlan orosz befektető vette át. Aztán egyetértésre jutottak abban, hogy igen üdvös lenne, ha a (kanadai) Magna szerezné meg (orosz partnerrel együtt) az Opelt. A bizalomépítés jó dolog, de biztosan helyes dolog az Opel sorsát fenntartások nélkül orosz kézbe helyezni?" - írja a Die Welt.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!