szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Negyedik napja folytatódott az egyetemisták tüntetése vasárnap a Bécsi Egyetemen.

Csütörtökön az oktatási viszonyokkal elégedetlen diákok egy csoportja békés tüntetés keretében elfoglalta a központi előadótermet, s azóta folyamatosan blokád alatt tartják. A hallgatói képviseletektől függetlenül szerveződött akció résztvevői tárgyalni szeretnének az egyetem vezetőségével illetve Johannes Hahn felsőoktatásért is felelős miniszterrel.

A tüntetők a felsőfokú oktatás színvonalának hanyatlásától tartanak a bolognai rendszer bevezetésének módja és a költségvetési megszorítások miatt, emellett a tandíj teljes eltörlését és az egyes egyetemeken meglévő létszámkorlátozások megszüntetését követelik. A diákok a túlzsúfolt tantermekre és a szűk tantárgyválasztékra is panaszkodnak.

A hallgatói érdekképviseleti szervezetek egy része elhatárolódott az akciótól, bár kijelentette, hogy a célokkal egyetért. A rendőrség eddig egyszer vonult ki a helyszínre: rövid időre lezárták a bejáratot, hogy ne mehessenek be még többen az épületbe és ne legyen túlzsúfolt a terem.

A tüntetők sajtótájékoztatókon kívül egy újonnan létrehozott honlapon tudatták céljaikat, sőt egy ismert közösségi portálon is bejegyezték magukat. A jelek szerint akár hosszabb ideig is készek kitartani, s szerdára tüntetést helyeztek kilátásba. Honlapjukon élelmiszert, továbbá eszközöket kérnek támogatóiktól egy egyszerű konyha berendezéséhez.

Az elmúlt hetekben feszültséget keltett a felsőoktatásban az is, hogy a felsőoktatási tandíj eltörlésével (a diákok nagy többségének nem kell fizetnie) megugrott a beiratkozók száma. Egyes intézményekre 40 százalékkal többen iratkoztak be az idén. Felvetődött a tandíj újbóli bevezetésének a lehetősége is. A tüntetők ezt hevesen ellenzik, ahogy az úgynevezett tanulmányi bevezető időszakot is. A 2011-ig bevezetendő rendszerben legfeljebb két félév után megfelelési vizsgát kell tennie a hallgatónak. Sokan ezt a létszámkorlátozás burkolt eszközének tartják.

Az egyetemi vezetők pénzügyi nehézségektől tartanak a megnövekedett létszám miatt, és úgy gondolják, a tandíjjal együtt megszűnt egy fontos tényező, amely helytállásra ösztönözte a diákokat, így olyanok is jelentkeznek, aki nem akarnak igazán diplomát szerezni.

Az ingyenesség még vonzóbbá tette az osztrák egyetemeket és főiskolákat a szomszédos Németországban. Olyannyira, hogy néhány párt és egyetem felvetette: fizettessenek költségtérítést a német diákokkal. A szakminiszter elutasítja ezt a megoldást.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!