szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A román Szociáldemokrata Párt (PSD) kedden megóvta az alkotmánybíróságnál az elnökválasztás második fordulójának eredményét, és a választás újbóli kiírását kérte.

A szociáldemokraták szerint bőséges bizonyítékokat szolgáltattak az alkotmánybíróságnak arról, hogy a győztesnek kihirdetett Traian Basescut támogató politikai erő "elcsalta" a választást. A PSD szerint több mint 136 ezer szavazatról tudják bebizonyítani, hogy hamisak. A választás eredménye szerint Basescu 70 ezer szavazattal kapott többet ellenfelénél.
   
Dan Nica, a PSD alelnöke szerint a külföldi szavazatok 10 százalékát olyan személyek adták le, akik a vasárnapi választáson többször is voksoltak különböző szavazókörzetekben. A PSD az óváshoz olyan, külföldön élő személyektől származó nyilatkozatokat is csatolt, amelyekben az illetők vallják, hogy ők vasárnap nem szavaztak, a választói névjegyzék szerint azonban mégis voksoltak. 
   
A PSD számára gyanús, hogy Basescu kapta meg a külföldi szavazókörzetekben a szavazatok mintegy 80 százalékát. A szociáldemokratáknak ez azért fontos, mert éppen a külföldi szavazatokat nem vették figyelembe az exit poll becslések, amelyeknek a többsége Mircea Geoana győzelmét vetítette előre az urnazáráskor. Számos bukaresti megfigyelő szerint Basescu a külföldi szavazatokkal előzte meg az esti órákban ellenfelét. 
   
A PSD szerint a választói névjegyzékben szerepelt szavazóként egy olyan személy is, aki már 2006-ban meghalt. Emellett szerintük a szavazókörzetekben "tucatnyi jegyzőkönyvet meghamisítottak". Szerintük az is csalásra utal, hogy Bukarest harmadik kerületében "tucatnyi hamis" személyazonossági igazolványt bocsátottak ki a hatóságok moldovai-román kettős állampolgárok számára, ezeket mind egy lakcímre bocsátották ki, az pedig - mint mondta - lehetetlen, hogy egy házban több százan lakjanak. 
   
A szociáldemokraták felidézték, hogy az állandó választási hatóság adatai szerint a június 7-i európai parlamenti választáson majdnem 14 ezer ember többször szavazott. A hatóság kedden közölte, hogy még mindig tart az akkor többször szavazó személyek kiszűrése érdekében elkezdett számítógépes ellenőrzés. Azért halad ilyen lassan, mert Romániában minden iratot és nyilatkozatot kézzel állítanak ki, ezeket az adatokat utólag be kell még vezetni számítógépekbe.
   
Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) megfigyelői hétfőn közölték, hogy a román elnökválasztás második fordulója összességében a szervezet normáinak, a nemzetközi követelményeknek megfelelően zajlott le.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!