szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Két hibát is vétett Silvio Berlusconi testőrsége a vasárnapi támadás során - írja a Corriere.it. Az olasz kormányfő elfogott támadója a rendőrségen azt állította, az ellentüntetők korbácsolták fel indulatait. A grafikus végzettségű 42 éves férfi korábban azzal szerepelt az újságokban, hogy zenére villogó giccses tárgyakat gyártott.

Silvio Berlusconi sérülései súlyosabbak, mint először gondolták az orvosok a vasárnap esti támadás után, és legalább keddig kórházban marad - közölte hétfőn az olasz miniszterelnök személyi orvosa. A kormányfőt egy kis szoborral arcon dobta egy zavart elméjű férfi egy milánói téren. Berlusconit vérző szájjal tuszkolták gépkocsijába a testőrei, eltört az orra, letört két foga, felszakadt az alsó ajka, amelyet össze kellett varrni.

A helyi San Raffaele kórházban kezelik, és legalább keddig bent kell maradnia. Antibiotikumot és  fájdalomcsillapítót szedetnek vele, ennek ellenére fejfájása nem múlt el. Nehezen eszik. További sebészi beavatkozásra azonban nem lesz szükség - olvasható az kórház hírlevelében. A jelentést a személyi orvos, Alberto Zangrillo írta alá.

Érdekes tárgyak

Az elkövetőt, aki tíz éve áll kezelés alatt, négy óráig hallgatták ki, majd fogdába szállították - írta a Corriere.it. Massimo Targaglia a kihallgatás során mindent elismert. Azt mondta, tettének politikai okai vannak, ugyanis ellenérzésekkel viseltetik Berlusconi pártja, a Pdl, s főleg a kormányfővel szemben. Táskájában találtak még egy húsz centis kúp alakú plexitárgyat, egy harminc centis feszületet, egy asztali öngyújtót és egy több dekás kvarckristályt. Ezen kívül volt még nála egy paprikaspray is. Mivel a plexisüveget, s az öngyújtót otthonról hozta magával, az előre megfontolt szándék is gyanítható.

A férfi azt mondta, Berlusconi gyűlésére ment el, de nem tetszett neki, amit a kormányfő mondott, ezért otthagyta a beszédet. Elmondása szerint a metró felé igyekezve vette észre a parkoló elnöki kocsit, s miközben a Berlusconi-ellenes tüntetők hangját hallotta maga körül, megközelítette a kocsit, s a kormányfő arcába vágta a nem sokkal korábban vásárolt milánói dóm alakú szuvenírt. De tettére magyarázatot nem adott. (Ezen a felvételen megtekinthetik az Adidas-sapkában dobáló merénylőt.)  

El kellett volna hajtani

A "fehér tér" elmélete

Egy amerikai biztonsági cég vezetője szerint – akit Malcolm Gladwell idéz Ösztönösen című könyvében - a személyvédelem központi kérdése a „fehér tér” mértéke. „Fehér tér” alatt a védett személy és a potenciális merénylő közti távolságot érti. Minél nagyobb a „fehér tér”, annál több ideje van a testőrnek reagálni. A Ronald Reagan elleni 1981-es merényletben azonban a merénylő túl közel jutott a védett személyhez, a testőrök nem tudtak semmit leolvasni a merénylő arcáról, mert nem volt elég idő rá. Ha pedig nincs elég idő – vonja le Becker a következtetést –, az ember a leggyengébb intuitív reakcióknak teszi ki magát. Reagan testőrei például - az adott helyzetben fölöslegesen - a fegyverük után nyúltak.

Berlusconi testőrsége hibázott, írja a Corriere.it egyik cikkírója, aki szerint a kormányfő körüli védelmet két kört alkotva ellátó őrség szűkebb gyűrűje szétnyílt, pedig a vasárnapihoz hasonló direkt támadásokat éppen nekik kellene megakadályozniuk. A szerző szerint a támadást követően újfent hibázott a testőrség, mert a miniszterelnököt azonnal be kellett volna ültetni a kocsijába, s teljes gázzal elhajtani a helyszínről. Ehelyett a kocsi továbbra is ott ácsorgott, a vérző Berlusconi pedig még felemelkedett, hogy mondjon valamit az összegyűlteknek.

A támadó férfiról villámgyorsan kiderítették az olasz lapok, hogy kicsoda. Neve Massimo Tartaglia, 42 éves, grafikus, az édesapjával dolgozik, s eddig normális társadalmi életet élt. Mint apja elmondta, balközép szavazók, de ettől még nem utálják Berlusconit. "A fiam labilis idegzetű, de soha nem ártott senkinek, sőt az állatvédők önkéntese" - mondta apja. A repubblica.it szerint ugyanakkor a támadó kihallgatása során azt mondta, gyűlöli a kormányfőt.

Tizenegynéhány évvel ezelőtt különféle vásárokon próbálta népszerűsíteni különös, giccses találmányát, amivel többször szerepelt a sajtóban is. "Táncoló képek" volt a fantázianeve, s lényege az volt, hogy a nyomtatott áramkörű kártyákhoz rögzített kis villogók a szobában bekapcsolt zene hatására ritmikusan mozogni kezdenek. 
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!