szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nemhogy jogilag kötelező dokumentumban, de egy politikai szövegben sem tudnak megegyezni a tárgyaló felek - közölte újságírók előtt rögtönzött sajtótájékoztatóján a spanyol környezetvédelmi miniszter, Elena Espinosa.

A spanyol miniszter rögtön hozzátette azonban, hogy az EU vezetői nem tágítanak, míg nem lesz megállapodás. Mindezt annak ellenére, hogy a legutolsó dokumentum vázlat kapcsán még kisebb az egyetértés, mint az előzőekről volt. Espinosa szerint a legerősebb ellenállást a kínai delegáció mutatja az ellenőrzési mechanizmusok miatt, de nézeteltérései vannak egyebek mellett Brazíliának is. Espinosa hozzátette, szerinte ha ma sikerül is valamiféle politikai alkut kötni, akkor is legkorábban egy év múlva születhet meg egy jogilag is kötelező érvényű globális klímamegállapodás. Az EU vezetői ennek ellenére azt kommunikálták, hogy nem mennek haza, amíg nem lesz megállapodás.

A HVG közben Reuters-es forrásokból úgy értesült, hogy Obama elnök egy második kétoldalú találkozóra hívta a kínai miniszterelnököt, melyre ezekben a percekben kerülhet sor azután, hogy korábban kora délután közel egy órán át egyeztetett Ven Csia-pao-val.

A klímacsúcsról percről percre
Friss hírek Koppenhágából
Mindeközben úgy tudjuk, hogy immár a negyedik szövegváltozata illetve azok alváltozatai keringenek a tárgyalók között, ami csak tovább fokozza a zűrzavart. Sem az EU, sem az USA, sem Kína nem kínált nyilvánosan semmi újat a tárgyalóasztalnál. Ez azon hangok erősödéséhez vezetett, melyek szerint semmiféle érdemi megállapodást nem sikerül kieszközölni a csúcson.

Az Európai Unió vezetői közben rögtönzött egyeztetésükön levették a napirendről az EU-vállalások 20-ról 30 százalékra való növelésének lehetőségét, figyelembe véve a jelenlegi helyzetet - tudtuk meg diplomáciai forrásokból. Ez világos jelzés arra nézve, hogy az unió elvárásaival ellentétes irányba haladnak a folyamatok.

A HVG által megkérdezett tudósítók egyöntetű véleménye szerint az egész megállapodás kerékkötői az Egyesült Államok és Kína, a világ két legnagyobb üvegházhatású gázkibocsátója. Az ázsiai óriást azért hibáztatják, mert nem hajlandó elfogadni a kibocsátás-csökkentést monitorozni hivatott nemzetközi rendszer létrehozását, míg Washingtont azért, mert érdemi csökkentési célt nem hozott a tárgyalóasztalhoz, a támogatási javaslatával pedig igen későn állt csak elő.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!