szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy héttel a Haitit sújtó pusztító földrengés után továbbra is nagyon súlyos a helyzet a karibi szigetfélen.

Noha számtalan orvos-, illetve segélycsoport dolgozik a nap huszonnégy órájában gyakorlatilag a végkimerültségig, még mindig több ezer sérült vár kétségbeesetten az orvosi segítségre. Gyakran a szabad ég alatt, vagy egyenesen az utcán látják el a rászorulókat. Sok sérült életveszélyes állapotban van, mert elfertőződött a sebe.
   
Becslések szerint elérheti a 200 ezret a földrengés halálos áldozatainak a száma. Eddig nagyjából 70 ezer embert hantoltak el tömegsírokba. Noha néhány túlélőt sikerült kihúzni a romok alól - az ENSZ összesítése szerint keddig összesen 90 embert - nagyon sokan még egy héttel a szerencsétlenség után sem tudják, élnek-e a családtagjai, barátai.
   
Szórványosan továbbra is érkeznek hírek fosztogatásról, lövöldözésekről - egy rendőrtiszt arra biztatta a lakosokat, vegyék a kezükbe az igazságszolgáltatást, védjék meg magukat bármilyen eszközzel -, az ENSZ humanitárius segélyeket koordináló hivatala (OCHA) szerint a helyzet "feszült, de nyugodt", "ellenőrzés alatt tartják".
   

© AP

A kormány kérte, hogy azok, akiknek van rokona vidéken, utazzanak el a romos fővárosból. Sokan már a felszólítás előtt ezt tették. Ugyanakkor nem kevésbé súlyos a helyzet Port-au-Prince körzetében: a fővárostól 30 kilométerre fekvő Léogane-ban az épületek 90 százaléka összedőlt, és a város minden ötödik lakója életét vesztette a földmozgás következtében. Helybéliek arra panaszkodnak, hogy ide nem jut el a segély. "Csak Port-au-Prince-re gondolnak, ide semmi nem érkezik" - panaszolta egy idős férfi egy brazil riportban.
   
© AP

A lassú normalizálódás jeleként ugyanakkor helyszíni beszámolók szerint a haiti fővárosban ismét megjelentek az utcai gyümölcsárusok.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!