szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A földrengés sújtotta Haitira vezényelt 12 500 katonával az Egyesült Államok irányítja a segélyezés műveleteit a szigetországban; a tisztázatlan szerepek miatt a feszültség állandósult a helyi kormány, az ENSZ és Washington között - írta a Le Figaro.

A párizsi napilap helyszíni tudósítója szerint Port-au-Prince utcáin már nem okoznak különösebb feltűnést az amerikai hadsereg dzsipjei, miután a káosz elkerülésére Washington a 82. légi szállítású egység katonáit és tengerészeit Haitire vezényelte: 3500 katona a szárazföldön, további 9 ezer tengerész pedig a tengeren teljesít szolgálatot.

Hatalommegosztás az adományelosztásban
© AP
Edmond Mulet, az ENSZ haiti képviselője a lapnak elmondta, hogy nem lesz több amerikai a szigeten: Washington tervét a kétszer 8 ezer fős kontingensben érkező 16 ezer katonáról végül elvetették. ENSZ-forrásokra hivatkozva a lap úgy tudja, hogy ezt elsősorban a szigeten állomásozó ENSZ kéksisakosok legfőbb erejét hétezer fővel biztosító Brazília ellenezte, s még saját csapatainak kivonásával is fenyegetőzött.

A cikkíró Tanguy Berthemet szerint a Haitin a hatalmat jelenleg egymás között elosztó helyi kormány, az ENSZ és az Egyesült Államok között továbbra is erős feszültség érezhető, mert nem egyértelműek a szerepek. Washington eleinte úgy döntött, inkább nem emeli ki saját szerepét, hogy ne nyugtalanítsa a haitiakat és a dél-amerikaiakat - mondta  a lapnak egy magas rangú nemzetközi tisztviselő.

Munkamegosztás az ENSZ vezetésével 

A helyi hatóságokkal szombaton aláírt egyezmény értelmében a nemzetközi segélyek elosztását hivatalosan az ENSZ koordinálja, és a kéksisakosok feladata a főváros biztonságának biztosítása is, együttműködve a haiti rendőrséggel - emlékeztet a Le Figaro. A szükség esetén bármilyen beavatkozásra készen álló amerikai csapatoknak az élelmiszersegélyek elosztása jutott feladatul, amely továbbra is óriási nehézségeket okoz. Az ENSZ-képviselő azonban jelezte: kérésére az amerikaiak feladatai bővülhetnek.

A hét folyamán a lap szerint elképzelhető, hogy a külföldi csapatokat szétosztják az egész országban: az amerikaiak a fővárosra koncentrálnak, a kanadaiak pedig a vidéki területekkel foglalkoznak. Az ENSZ azt követően az Afganisztánban alkalmazott módszer szerint szervezné meg a nemzetközi jelenlétet: a részt vevő országok önkéntes alapon irányíthatnák egy-egy haiti tartomány újjáépítését és fejlesztését. 

Az USA nem akar háttérbe szorulni

Ezeket a terveket azonban Washington egyelőre nem hagyta jóvá, mert a feltűnés kerülése ellenére nem kíván háttérbe szorulni Haitin. A repülőtér és a kikötő ellenőrzését az amerikai hadsereg továbbra is egyedül látja el, miután azt a földrengést követő órákban saját hatáskörébe vonta. "Ez pedig valódi hatalmat biztosít számára a döntéshozatali folyamatban" - hívták fel a figyelmet ENSZ-illetékesek.

A Haitiba való bejutás ilyen módon történő ellenőrzése esetén pedig elkerülhetetlenek a szereplők közti súrlódások. Sokak szerint a segélyek elosztásában történő késedelmekért is a repülőtér és a kikötő amerikai "lenyúlása" okolható - fogalmaz a Le Figaro.

A jelenlegi szervezés ellentmondásossága egy civil szervezet vezetője szerint abból fakad, hogy miközben a koordinálással az ENSZ foglalkozik, azt már nem döntheti el, hogy ki léphet be vagy ki az országból. Ken Keen tábornok, az amerikai kontingens parancsnoka szerint senkit nem részesítenek előnyben: a Port-au-Prince-ben leszálló gépek alig negyede amerikai. "Ugyanazt tekintjük sürgősnek, amit az ENSZ: az élelmezést és a betegellátást" - tette hozzá a parancsnok.

Az Egyesült Államok még egy aduval rendelkezik a jövőbeni politikai rendezésben: Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár különmegbízottja maga Bill Clinton korábbi amerikai elnök. A hatalmi játszma legnagyobb vesztese viszont a haiti kormány, amely nem igazán képes hallatni a hangját - írta a Le Figaro.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!