szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Kisebbségi kormányzásra is készen áll az ellenzéki brit Konzervatív Párt a csütörtökön esedékes parlamenti választások után, brit lapok szerint pedig a kormányzó Munkáspárton belül máris megindult Gordon Brown utódlásának előkészítése.

A legfrissebb hétfői kimutatások szerint változatlanul egyik párt sem bízhat teljes bizonyossággal abban, hogy abszolút többséget szerez az alsóházban, jóllehet minden valószínűség szerint a tory frakció lesz a legnagyobb létszámú. A baloldali The Guardian megbízásából elvégzett közvélemény-kutatás a konzervatívoknak 33 százalékos, a Munkáspártnak és a korábbi örök harmadik Liberális Demokratáknak egyaránt 28 százalékos támogatottságot mutatott ki. A konzervatív The Sun által közölt felmérés a toryknak 34, a liberálisoknak 29, a Labournek 28 százalékot jelzett.

Ezek a megoszlások továbbra is arra vallanak, hogy a csütörtöki választások után a három nagy párt egyike sem szerzi meg az abszolút többséghez szükséges legalább 326 mandátumot a 650 fős alsóházban. A konzervatív The Daily Telegraph és a The Guardian egyaránt olyan értesülést közölt hétfőn, hogy David Cameron konzervatív miniszterelnök-jelölt ebben a helyzetben koalíciós tárgyalások helyett kisebbségi kormányzással próbálkozna.

A Telegraph szerint a konzervatívok abban bíznak, hogy az észak-írországi protestáns unionista frakció felsorakozik majd mögöttük, és átsegíti a parlamenten a sarkalatos jelentőségű törvényeket. A lap forrásai szerint Cameron nem kötne koalíciót a Liberális Demokratákkal sem, akiknek támogatottsága ugrásszerűen, 10-12 százalékponttal erősödött a kampány során, és esélyük van arra, hogy a második legnagyobb frakciót adják.

Az esetleges kisebbségi tory kormány életképességének első próbája az általános törvénykezési program lenne, amelyet - a választások utáni szokásjognak megfelelően - hivatalosan május végén ismertetne a parlamentben II. Erzsébet királynő, valamint a Konzervatív Párt által már korábban kilátásba helyezett, ötven napon belül benyújtandó "vészköltségvetés", amely a hazai össztermék (GDP) 12 százalékához közelítő, békeidőben példátlan brit államháztartási hiány mielőbbi lefaragását célozná.

Ha e két törvénykezési csomagot - kisebbségi konzervatív kormányzás esetén - az ellenzéknek sikerülne leszavaznia, az a kormány bukását és még az idén új választások kiírását jelentené. Hétfői brit lapértesülések szerint a Munkáspárton belül máris megindult Gordon Brown utódlásának előkészítése. A The Daily Telegraph és a The Sun - bennfenteseket idézve - egyaránt azt írta, hogy David Miliband, a fiatal külügyminiszter lehet a legesélyesebb befutó.

A kelet-európai holokausztmenekültek gyermekeként született Miliband korábban is szóba került utódesélyesként; már 2007-ben, Tony Blair előző kormányfő távozása után is sokan ösztökélték arra, hogy induljon Brown ellenében az utódlási kampányban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Volt brit vezérkari főnökök cáfolják Brownt

A brit hadsereg két volt vezérkari főnöke is nyíltan cáfolta szombaton Gordon Brown miniszterelnök azon kijelentéseit, hogy a kormány az Irakba vezényelt haderő parancsnokainak minden hadfelszerelési kérését teljesítette.

MTI Világ

Brown: soha nem ütöttem meg senkit

A nyilvánosság előtt volt kénytelen cáfolni Gordon Brown brit kormányfő, hogy esetenként durva megnyilvánulásokra, sőt tettlegességre ragadtatja magát közvetlen munkatársaival szemben, miután egy megjelenés előtt álló könyv ilyen állításokat tartalmaz róla.

hvg.hu Napi merítés

Gordon Brown kommunikációs baklövése

Egy héttel a brit parlamenti választások előtt súlyos hibát vétett Gordon Brown munkáspárti miniszterelnök. Mondhatni kommunikációs ballépések sorozatát vétette. Erről ír Hampuk Richárd politikai kommunikációval foglalkozó blogján.

hvg.hu Világ

Ahol tévévitákon dőlhet el a választás

Csütörtökön zárul az a tévés választási vitasorozat, amely történelmet írt a briteknél: az első alkalommal megrendezett, élőben közvetített szópárbajok nemcsak a május 6-i voksolásra készülő pártok esélyeit rajzolták át alaposan, de nagyobb nézettséget hoztak, mint a legnépszerűbb szappanoperák.