Észak-Korea új vizsgálatot kér az ENSZ-től a Cshonan ügyében

Észak-Korea arra kérte az ENSZ Biztonsági Tanácsát (BT), hogy támogasson egy újabb vizsgálatot a március végén elsüllyesztett dél-koreai hadihajó, a Cshonan ügyében.

  • MTI MTI
Észak-Korea új vizsgálatot kér az ENSZ-től a Cshonan ügyében

"Úgy gondoljuk, hogy az incidens legjobb megoldása az lenne, ha Észak- és Dél-Korea közös vizsgálatot indítana az igazság kiderítéséért" - írta Szin Szon Ho, az ENSZ-hez akkreditált észak-koreai nagykövet a BT soros elnökének küldött levelében.

A BT tagjai korábban név nélkül nyilatkozva elutasítottak minden további nyomozást, mondván: az előző vizsgálat minden kétséget kizáróan bebizonyította Phenjan bűnösségét. Egy független nemzetközi vizsgálóbizottság május közepén megállapította, hogy észak-koreai torpedó küldte hullámsírba a Cshonant és 46 matrózát. Phenjan tagadta a vádakat, és tévesnek nevezte a vizsgálat eredményét.

Szin szerint a tizenöt tagú testületnek támogatnia kellene, hogy egy észak-koreai bizottság igazolja az Egyesült Államok és Dél-Korea nyomozásának eredményeit. A nagykövet emellett arra kérte a Biztonsági Tanácsot, támogassa Észak-Koreát abban, hogy magas rangú katonai megbeszéléseket folytathasson Dél-Koreával.

Egy nyugati diplomata a szokásosnál sokkal megfontoltabbnak és visszafogottabbnak nevezte Szin levelét. Észak-Korea régebben többször használt fenyegető hangnemet, és például azt ígérte Dél-Koreának, hogy lángtengerré változtatja Szöult.

A Biztonsági Tanács előtt korábban szóba került az is, hogy erőteljesebben fel kellene lépni Észak-Koreával szemben, de Kína, Phenjan szövetségese vonakodva fogadja a hasonló terveket. A hatalmas ország az Egyesült Államokhoz, Oroszországhoz, Franciaországhoz és Nagy-Britanniához hasonlóan a BT állandó, vétójoggal rendelkező tagja, és blokkolhatja a neki nem tetsző határozatokat.

Magyar állampolgárságuk mellett uniós polgárjogoktól is megfoszthatja az érintett kettős állampolgárokat a kormány

Magyar állampolgárságuk mellett uniós polgárjogoktól is megfoszthatja az érintett kettős állampolgárokat a kormány

Még mindig nem világos, pontosan milyen indokkal függeszthetné fel a kormány kettős állampolgárok magyar állampolgárságát. A törvénymódosítás elfogadása után egy hónappal nem kevésbé homályos az is, mit jelent az állampolgárság felfüggesztése, például, hogy miképp érinti a születendő gyermekek jogait. Az állampolgárságról az utóbbi években az EU több tagállamában fellángolt hasonló vita, ott elsősorban a terrorizmus kockázatai miatt.