Washington Post: ötmillió dollárt kapott a CIA-tól az iráni atomtudós

Az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) több mint 5 millió dollárt fizetett ki Sahram Amiri iráni atomfizikusnak, hogy információkat adjon át Irán nukleáris programjáról - írta a Washington Post csütörtöki számában amerikai illetékesekre hivatkozva.

  • MTI MTI
Washington Post: ötmillió dollárt kapott a CIA-tól az iráni atomtudós

A lap írása szerint Amirinek nem kell visszafizetnie az összeget, de az Iránt sújtó pénzügyi szankciók miatt nem is juthat hozzá, miután befejezte a CIA-vel való "jelentős együttműködését", és hazatért. A név nélkül nyilatkozók szerint a tudós azért hagyta el nagy hirtelenjében az Egyesült Államokat, mert attól tartott, hogy baja eshet Iránban élő családjának.

A CIA egyelőre nem fűzött megjegyzést a lap értesüléseihez. Az amerikai hírszerzés kiemelkedő figyelmet fordít az iráni atomprogramra, mert Washington félelmei szerint Irán nukleáris fegyver előállítására törekszik. A washingtoni lap cikke utalt arra is, hogy Amiri több mint egy éven át szabadon élt az Egyesült Államokban, és a hírszerzés hasznavehető információkat kapott tőle. A The Washington Postnak nyilatkozó egyik illetékes azt állította, hogy az Amirinek átutalt pénzösszegek nagysága tükrözi azt, hogy az iráni atomtudós mennyire értékes információt adott át a hírszerzésnek.

Irán állítása szerint Amirit amerikai ügynökök rabolták el tavaly júniusban Szaúd-Arábiában a medinai zarándoklata idején, majd az Egyesült Államokba vitték. Amiri csütörtöki hazatérte után tett nyilatkozatában - megerősítve a teheráni állítást - arról számolt be, hogy az Egyesült Államokban durva "szellemi és fizikai kínzásnak" vetették alá. Hozzáfűzte, hogy a CIA 50 millió dollárt ajánlott neki, hogy az Egyesült Államokban maradjon.

 

Gárdos Péter író-rendező: „A Kádár-rendszer kedélyes borzadály volt, a mostani pedig hideglelős borzalom”

Gárdos Péter író-rendező: „A Kádár-rendszer kedélyes borzadály volt, a mostani pedig hideglelős borzalom”

„Olyannyira rímelnek egymással az ifjúkori élményeim és a mai benyomásaim, hogy azt éreztem, ha 1971–1972-ről írok, akkor az olvasó talán ráismer, hogy ugyanez történik most, csak jóval nagyiparibb módszerekkel vernek át minket” – mondja a 77 éves, tíz éve még sikeres filmrendező, aki azóta pályát módosított. A Hamisítók című hatodik regénye az 1970-es évek kommunikációs trükkjeit és ügynökügyeit eleveníti fel.