szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A nyugati világban Nagy-Britanniának kell tartania a leginkább a "hazai nevelésű" terroristák által elkövetett támadásoktól, és a jövőben a merényletkísérletek "új hullámára" lehet számítani, miután több száz radikális muszlim elítélt szabadul a brit börtönökből - áll az egyik vezető londoni biztonságpolitikai kutatóműhely pénteken megjelent legújabb elemzésében.

A Royal United Services Institute (RUSI) nevű, 1831-ben alapított független védelmi és biztonsági elemző központ szakértői szerint a következő 5-10 évben hozzávetőleg nyolcszáz olyan - nem minden esetben terrorizmusért elítélt - rab kerül szabadlábra Nagy-Britanniában, akik éppen a börtönben eltöltött évek alatt radikalizálódtak, és készek "magányos farkasként" terrorcselekmények elkövetésére.

A "Terrorizmus: az új hullám" címet viselő terjedelmes helyzetértékelés szerint ez utóbbi tényező - vagyis a magányos, egyedül "dolgozó" terroristák új nemzedékének várható megjelenése - igencsak megnehezítheti az elhárító szolgálatok számára a készülő terrorcselekmények felderítését. A jelentés szerzői szerint változóban van az al-Kaida terrorhálózat taktikája: a szervezet, amely korábban "látványos", nagyszabású és alaposan megszervezett akciókra törekedett, most arra ösztönzi híveit, hogy egyedül kövessenek el kevésbé "kifinomult" módszerekkel végrehajtott támadásokat. Ezek sem lennének feltétlenül kevésbé véresek, mint a korábbi támadások, ha a merénylő zsúfolt, zárt helyszínt vesz célba - áll a RUSI pénteken Londonban ismertetett elemzésében.

Ilyen jellegű támadással egyébként már próbálkoztak terroristák Londonban. Három éve teljesen véletlenül fedeztek fel egy pokolgéppel megrakott személyautót a főváros legzsúfoltabb pontján, a West End színházi és szórakozó negyedének közepén, egy bár előtt, ahol akkor éppen ötszáz vendég tartózkodott. Az autóba rejtett robbanószerkezet 60 liter benzinből, valamint propángáz-palackokból és szögekből állt. Szakértői becslések szerint egy ilyen összetételű pokolgép 350 méteres körzetben jelentős rombolásra, és több száz emberélet kioltására lett volna alkalmas.

Nagy-Britanniában január óta a második legmagasabb szintű riasztási fokozat van érvényben. Ez a készültségi szint a hivatalos meghatározás szerint "súlyos" terrorfenyegetettséget jelent. E riasztási fokozatot akkor léptetik életbe, ha a brit elhárító szolgálatok megítélése szerint "nagyon valószínű" valamilyen terrormerénylet-kísérlet az országban.

A brit börtönökből szabaduló terroristák által jelentett potenciális veszélyt a RUSI elemzésének szerzői statisztikai módszerrel igyekeznek alátámasztani. Kimutatták, hogy a terrorjellegű cselekményekért elítéltek 19 százalékára róttak ki életfogytig, vagy meghatározatlan időre szóló szabadságvesztést, 32 százalékuknak ugyanakkor csak nyolc hónap és négy év közötti időt kell rács mögött tölteniük. A korábbi észak-írországi tapasztalatok azt mutatják, hogy a börtönökből szabaduló terroristák zöme jó eséllyel ugyanolyan elkötelezett marad az "ügy" mellett, mint elítélése előtt - áll az elemzésben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Újabb gyanúsított a New York-i merényletkísérletben

A pakisztáni hatóságok őrizetbe vettek egy férfit, akit azzal gyanúsítanak, hogy segítséget nyújtott a május 1-jei New York-i merényletkísérlet gyanúsítottjának - írta a Washington Post amerikai illetékesekre hivatkozva.

MTI Világ

Merényletet tervezhettek Obama ellen

Barack Obama is célpontja volt azoknak az iszlamista szélsőségeseknek, akiket nemrég fogott el az indonéz rendőrség - közölte pénteken egy jakartai terrorellenes szakértő. Az amerikai elnök a jövő hónapban Indonéziába látogat.