szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A dárfúri magyar ENSZ-békefenntartó, Papp István fogvatartói az emberrablással állítólag arra a tavasszal összeomlott piramisjátékra szeretnék felhívni a nemzetközi figyelmet, amelyben a kormányzó párt mellett egyes vélemények szerint a szudáni elnök is érintett lehet. A támadók nem mellékesen elveszett pénzüket is vissza akarják kapni – vélik a dárfúri helyzetet közelebbről is ismerők.

Az ENSZ és az Afrikai Unió közös békefenntartó erejének (UNAMID) szudáni válságkezelő központjában hétfő este jelentkeztek a magyar ENSZ-békefenntartó elrablói – közölte tegnap az MTI szerint a budapesti Külügyminisztérium szóvivője. Az emberrablók azt a magyarázatot adták tettükre, hogy ezzel kívánják felhívni a szudáni kormány és a világ közvéleményének figyelmét arra, hogy milyen súlyos anyagi kár érte a terület lakosságát az idén tavasszal összeomlott piramisjáték során, konkrét követelést ugyanakkor egyelőre nem említettek.

A gyerekkatonák leszerelésében segédkező Papp István nyugállományú alezredest október 7-én rabolták el a nyugat-szudáni Dárfúr tartományban. A hollandiai Press Now csoport által működtetett Radio Dabanga nevű helyi rádióállomás tegnap egy olyan telefonbeszélgetés felvételét tette közzé, amelyben egy Papp Istvánként bemutatkozó férfi beszél elrablásának és fogva tartásának körülményeiről. A felvételen – amelynek eredetiségét az ENSZ is vizsgálja – a férfi is azt állította, hogy elrablásával a fegyveresek feltehetően egy piramisjáték megoldását akarják kikényszeríteni.

Utcai összecsapásokhoz vezetett

A piramisjáték – amelyet az egyébként a vízipipa helyi elnevezése után a csalást is jelentő „al-mawasir” kifejezéssel emlegetnek – az idén áprilisi választások előtt omlott össze, május elején az észak-dárfuri tartományi fővárosban, El-Faserben pedig utcai zavargások törtek ki a pénzüket visszakövetelő helyiek részvételével. A zavargásokat a helyi biztonsági erők fegyveresei fojtották el, a Radio Dabanga beszámolója szerint tíz ember halálát okozva.

Az ezt megelőzően hosszú hónapok óta virágzó piramisjátékban a gyorsan meggazdagodni vágyók földjéért vagy pénzéért cserébe a „dílerek” olyan csekkeket, illetve utalványokat adtak, amelyekre később busásnak ígért haszonnal fizették volna vissza az eredeti befektetést. A Reuters korábbi beszámolója példaként egy helyi tanárt mutatott be, aki a több mint ötezer amerikai dollárnak megfelelő 12 ezer szudáni fontot veszített el. „Azt mondták, ha van 10 dollárod, adnak egy papírt róla és 30 nappal később 15 dollárt fizetnek vissza” – idézte a hírügynökség a férfit.

A híradások szerint a károsultak több ezren vagy több tízezren is lehetnek, az okozott kár a Sudan Tribune szerint a 175 millió amerikai dollárt is elérhette. Az ügyben vizsgálat indult, a szudáni kormány igazságügyi minisztere egy vizsgálóbizottságot is felállított, ám a Radio Dabanga október eleji beszámolója szerint sokan attól tartanak, hogy hosszú ideig nem születik megoldás az ügyben és a károsultak örökre búcsút mondhatnak a „befektetett” pénzüknek.

Komolyan veszik őket az emberrablás után?

Szintén a Sudan Tribune számolt be még májusban arról, hogy a kormányzó nemzeti Kongresszus Párt (NCP) több tagja állhat a piramisjáték mögött, illetve hogy Észak-Dárfúr tartományi kormányzója, Oszmán Kibir visszavonta korábbi ígéretét, amely szerint a károsultakat kárpótolni fogják.

A Radio Dabanga főszerkesztője, Hildebrand Bijleveld a hvg.hu-nak hétfőn azt mondta, hogy sokak szerint Kibir lehet a piramisjáték értelmi szerzője, és a károsultak arra gyanakszanak, hogy a szudáni elnök, Omar al-Bashir fedezheti őt. Szerinte nem egy felkelő csoport, hanem a szudáni fegyveres erők, azaz a hadsereg tagjai állhatnak az emberrablás mögött, ezt bizonyíthatja, hogy az interjúban a Papp Istvánként bemutatkozó férfi arról számolt be, hogy egy táborban tartják fogva, ahol száznál is több egyenruhást látott.

„Sok katona és magas rangú hivatalnok is beszállt a piramisjátékba. … A hadsereg katonái és a hivatalnokok most vissza akarják kapni a pénzüket. A kormányzótól többször is ígéretet kaptak arra, hogy ez megtörténik, de a kormány végül nem fizetette ki az elveszett pénzt” – mondta a rádió főszerkesztője. „A dühös katonák és hivatalnokok most kihasználták a lehetőséget arra, hogy egy ENSZ-dolgozó elrablásával növeljék jelentőségüket” – véli Hildebrand Bijleveld.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Világ

Elraboltak egy magyar békefenntartót Szudánban

Három ismeretlen támadó rabolta el az ENSZ UNAMID misszió magyar dolgozóját, Papp Istvánt Szudán Dárfúr tartományában csütörtök este - mondta a hvg.hu-nak a misszió szóvivője. Az emberrablók eddig semmilyen formában sem vették fel a kapcsolatot a szervezettel, amely segítséget nyújt a helyi biztonsági erőknek az elrabolt magyar férfi utáni kutatásban. A Külügyminisztérium szerint a kairói nagykövetség, a magyar kormány és az illetékes hatóságok felvették a kapcsolatot a helyi szervekkel, és mindent megtesznek azért, hogy a magyar állampolgár minél előbb épségben kiszabaduljon.

MTI Világ

Az ENSZ vizsgálja a magyar túsz interjújának hangfelvételét

Az ENSZ biztonsági kérdésekkel foglalkozó részlegének (DSS) szakértői elemzik a Szudánban elrabolt magyar ENSZ-békefenntartóval készült telefonos interjú hangfelvételét, azzal a céllal, hogy teljes bizonyossággal meg tudják állapítani: valóban Papp István hangja hallható a Dabanga dárfúri rádióban sugárzott beszélgetésben - közölte a New York-i magyar állandó ENSZ-képviselet kedden.

hvg.hu Világ

Életben van a szudáni magyar túsz egy helyi rádió szerint

Életben van a Dárfúrban elrabolt magyar ENSZ-békefenntartó, akit saját elmondása szerint egy táborban tartanak fogva, ahol száznál is több egyenruhás tartózkodik – közölte egy szudáni rádióállomás, amelynek állítólag telefonon sikerült elérnie a csütörtökön elrabolt Papp Istvánt.

hvg.hu Világ

Továbbra sincs hír a Szudánban elrabolt magyarról

Továbbra sincs hír a Szudánban csütörtökön elrabolt magyar békefenntartóról, Papp Istvánról - közölték a hvg.hu kérdésére budapesti és el-fasheri források. A szudáni hatóságok nagy erőkkel kutatnak a magyar férfi után, munkájukat a budapesti Terrorelhárítási Központ munkatársai segítik majd, akik a hírek szerint kairói megállóval utaztak a helyszínre.