szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A hatóságok egyelőre sötétben tapogatóznak annak a 12 áldozatot követelő tömeggyilkosságnak az ügyében, amely a kubanyi Kuscsevszkaja falucskában, egy emeletes villában történt pénteken. A nyomozást személyes felügyelete alá vonta Jurij Csajka legfőbb ügyész.

A villa tulajdonosa Szerver Ametov helyi gazdálkodó, s az áldozatok között van felesége, lányuk kilenc hónapos babájával, egy Rosztovból vendégségbe érkezett házaspár két gyermekével és az asszony szüleivel, valamint Ametovék szomszédasszonya és annak 14 éves fia.

A tatár származású Ahmetov család fia, Dzsalil éjszaka a földeket őrizte, s amikor szülei nem vették fel reggel a telefont, húgát, Lilját hívta, aki férjénél lakott - ő találta meg a halottakat a félig kiégett házban. Minden áldozaton sok késszúrás volt, a háziasszony testén 18 sérülést találtak, a gyerekeket anyjuk lábához tették, a két csecsemő füstmérgezésben halt meg, a vendégek ötéves kislányát megfojtották.  

Dzsalil életét a munka mentette meg, a szomszédasszony férjéét az, hogy elment látogatóba a szomszéd faluba, kislányát pedig az, hogy  a nagynénje elvitte magához erre az estére. A szomszédék 14 éves fia először otthon maradt, majd mégis átment, s ez lett a veszte. A hatóságok lehetségesnek tartják, hogy más vendégek is voltak, ittas állapotban összevesztek a férfiak, és a nőket és gyerekeket azért gyilkolták meg, hogy ne maradjanak tanúk, az ilyesmi nem ritka. Ugyanakkor bérgyilkosság is történhetett. Eleinte úgy vélték, a célpont a házigazda volt, de lehet, hogy a vendéget, Vlagyimir Mironyenkót akarta valaki eltenni láb alól. Mironyenko ismert üzletember, a rosztovi székhelyű, hatalmas Aston (Aszton) élelmiszeripari cég pénzügyi igazgatója volt, s a cég vásárolta fel Ahmetovék termésének javát.  

A helybeliek elmesélték, hogy a település ifjúsága három, egymással ellenséges csoportba tömörült valaha, s hogy az ellenségeskedés felnőtt korukban is megmaradt. elmondták, hogy öt éve megöltek a faluban egy vállalkozót és a fiát, két éve a helyi közigazgatás vezetőjét. "Csak látszat, hogy a kilencvenes évek elmúltak, ma is minden változatlan, és a jómódú emberek ma is fizetnek védelmi pénzt a bűnözőknek" - mondták el a Komszomolszkaja Pravda című lapnak. Nem valószínű, hogy adósság behajtásáról lett volna szó - vélték annak kapcsán, hogy sok gyilkosság mögött ez az ok húzódik meg Oroszországban. 

A Moszkvovszkij Komszomolec című lap arról is beszámolt, hogy az egész utcát csupa erős kerítéssel körülvett, nagy kertekben álló villa szegélyezi. A helyiek szerint az egykori bűnözők legalizálták tevékenységüket, állandó harc van a piacért, és a pénzt meg kell osztani másokkal: "a rubelpatakok eljutnak a legfelső szintig, a gazdálkodóknak sokakat kell etetni, aki pedig nem hajlandó erre, azzal könnyen végeznek". Egy helyi vállalkozó állítja: bérgyilkosság történt, hogy példát statuáljanak. "Azoknak, akik a szükséges erekbe terelik a pénzügyi folyamokat, érdemes félelemben tartani a farmereket és a vállalkozókat" - mondta.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!