szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Új Szó című pozsonyi napilap szerint alapvetően a szlovákiai magyarok ellen irányul a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) javaslata, hogy a kettős állampolgárok a jövőben ne lehessenek tagjai a rendőrségnek, a biztonsági szolgálatoknak és az igazságügyi szerveknek.

A KDH azon az alapon módosítaná a köztisztviselőkről szóló törvényt, hogy "egyes funkciók megkövetelik az átlagon felüli lojalitást Szlovákiával szemben" - mutat rá a szerző. Tokár Géza szerint a kezdeményezés már csak azért is vicces kissé, mert a tervezetet benyújtó képviselők elismerik, jelenleg is számos kettős állampolgár ténykedik a rendőrség vagy éppen a vám- és pénzügyőrség kötelékében, sőt, az ügyészek között is akadnak olyanok, akiknek több útlevelük is van.

"Ezek a köztisztviselők semmivel sem lettek kevésbé lojálisak az államhoz az elmúlt hetekben, hónapokban, sőt, korábban senki sem kérdőjelezte meg az elhivatottságukat és szakértelmüket" - mutat rá a szerző.

"A tervezet valójában a felvidéki magyarok ellen irányul, hiszen ez az a csoport, amely januártól könnyebben juthat magyar állampolgársághoz, arányaiban is érezhető módon növelve a szlovák kettős állampolgárok számát. A törvénymódosítási tervezet viszont a magyarországi fejleményektől függetlenül teljesen abszurd: vajon az egyszerű rendőrtiszt abban a pillanatban elhidegül Szlovákiától, amint leteszi a magyar állampolgársági esküt? Vagy netán arról a nyíltan nem vállalt sejtetésről van szó, mely szerint a magyar és a szlovák államérdek olyan sokban ütközik egymással, hogy fokozott óvatossággal kell kezelni a magyar–szlovák kettős állampolgárokat?" - fejti ki a lap. Tokár hozzáteszi: "Az alapvető probléma - mint korábban annyiszor - a felvidéki magyarsággal kapcsolatos teljes bizalmatlanságban rejlik. A szlovákiai magyar ugyanis léténél fogva gyanús elem, lojalitása és Szlovákiához való kötődése megkérdőjelezhető."

"Ez a filozófia vezetett el odáig, hogy a módosított nyelvtörvény tervezetében benne maradtak a büntetések (hiszen nem árt feltételezni, hogy valakik úgyis kijátsszák az államnyelvről szóló előírásokat), vagy éppenséggel ezért kell ragaszkodni a szlovák állami szimbólumokhoz az osztálytermekben (hogy ezzel is éreztessék, melyik államban is élünk, s milyen nyelvet illene használnunk)" - mutat rá az újság.

"A KDH javaslata nem teremt lojálisabb közszolgákat, senkinek sem lesz tőle jobb. Egyetlen haszna van, és az is merőben szimbolikus: a közvélemény nacionalistább felét merő elégedettséggel töltheti el, hogy az állami alkalmazottak között - látszatra - kevesebb a gyanús elem" - záródik az Új Szó írása.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!